360 bovendien een strook aan weerszijden van den meter vrijgela ten, dan ligt het voor de hand, dat de kleine opstelling den vijand minder in het oog zal vallen. De standplaats lokt daar door geen vuur uit, zoodat de man rustiger kan werken, het geen de juistheid der meting bevordert. 3e De meter moet in alle houdingen en uit de vrije hand kunnen meten; het moet voldoende zijn, als hij uit zijne stand plaats het voorwerp kan zien, waarvan hij den afstand moet bepalen. Kan hij b. v. slechts in staande houding zijn instru ment hanteeren, dan valt hij direct op en is hij spoedig buiten gevecht gesteld, tenzij hij zich behoorlijk kan dekken. In dit geval lokt de hooge dekking dan toch ook vuur uit bij de te genpartij, 4e De meter moet gedurende de meting door eene lage borst wering zoo mogelijk geheel gedekt kunnen worden tegen front- vuur. 5e De afstand zoowel van in rust als van in beweging zijnde doelen moet gemeten kunnen worden. 6e Het instrument mag niet te ingewikkeld zijn voor het gebruik. 7e De tijd voor eene afstandmeting mag niet te lang zijn. 8e Het instrument moet zoowel bij de verdediging als bij den aanval gebruikt kunnen worden. 9e De aanwijzing van den afstand moet zóó nauwkeurig zijn, dat men met volkomen vertrouwen op alle afstanden met één vizier kan vuren. 10e Het instrument moet solide zijn. lle Het mag niet te duur zijn. Aan de voorwaarden 1,2,3,4,5 en 8 voldoet het instrument Zeiss ten volle. Punt 4, waarin sprake is van eene volmaakte dekking van den meter, vereischt eenige toelichting. Uit de beschrijving van het instrument zien we, dat Zeiss drie gelijk soortige instrumenten heeft gemaakt, waarvan de bases dei- objectieven 51, 87 en 144 c.M. zijn. Stellen we de gemiddelde breedte van een man op 50 c.M., dan is bij gebruik van het eerste instrument reeds algeheele dekking van den meter tegen frontvuur mogelijk. Om het vóórterrein te overzien toch, is het voldoende, als de objectieven buiten de dekking uitsteken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 384