361 In hoeverre men door kunstmiddelen den man ook tegen enfi- leer-vuur kan beschermen, kan de practijk ons leeren. Punt 6de moeilijkheid in het gebruik van het instrument I t berust op het sterioscopisch zien der driehoekjes van de scala's. Toch is dit bezwaar niet overwegend, daar, volgens verklaring van den officier-instructeur aan de schietschool, slechts enkelen der gedetacheerde officieren dit sterioscopisch zien der driehoekjes niet konden leeren. We mogen dus verwachten, dat er bij een compie genoeg stof voorhanden zal zijn, geschikt voor eene deugdelijke behandeling van het instrument. Op blz. 315 „Mitthei- lungen enz" zegt Dr Wachter hieromtrent: „Es ist dies, wie es scheint, ein physiologischer oder psychischer Yorgang, für welchen verschiedene Menschen in sehr verschiedenem Masze veranlagt sind. Von zwölf Personen, welche es unternahmen Messungen mit dem Zeiss'schen Distanzmesser auszuführen, konn- ten nur acht derselben mit mehr oder weniger Genauigkeit Dis- tanzbestimmungen ausführen, wahrend den vier übrigen Beobach- tern dies nicht möglich war, weil für dieselben bei allen Ocular- Yerschiebungen die Distanzscala in gleicher scheinbarer Entfer- nung verblieb und nicht in die Ferne bis zum Ziele wanderte." Punt 7. Op blz. 868 „Mittheilungen enz." vindt men over den tijd, benoodigd voor de afstandmeting met het instrument Zeiss, het volgende: „Bei einiger Uebung, die nicht für Alle gleich leicht erreichbar scheint, dürfte die Dauer einer Distanzbestim- rnung höchstens J/2 Minute betragen." Punt 9. Yolgens opgaven van Zeiss bedragen de fouten van het instrument met een basislengte van 87 c.M. op 500, 1000, 2000 en 4000 M. respectievelijk 0,7; 1,4; 2,8 en 5,5%; terwijl, volgens onderzoekingen door Dr Wachter gedaan, deze fouten resp. zijn 0,785; 1,57; 3,14 en 6,28%. De eenigszins gunstigere resultaten door de firma opgegeven moeten we toeschrijven aan de meer dere geoefendheid van het personeel der firma. Heeft het in strument een basislengte van 51 c.M., dan geeft de firma op de afstanden van 500, 1000, en 2000 M. resp. de volgende fouten in 1,8; 3,5 en 7. Over de nauwkeurigheid der meting geeft Dr Wachter op blz. 317 de volgende beschouwing ten opzichte van het instrument met basislengte van 87 c.M., „Erscheint jedoch ein dunkier Hin-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 385