tergrund, wie: Walder, Bergabhange, Wiesen, n'ahe Gebaude and Mauern hinter dem Ziele, so sinkt der Genauigkeitsgrad der Messungen bedeutend herab, so dass man schon in dem Inter val 1 von 2.000 bis 3.000 M. Distanzangaben erhalt, die der Prazi- sion der modernen Geschütze kaum genügen." Dat de ongun stige uitkomsten een nadeeligen invloed zullen hebben op het infe. vuur, zegt hij niet. In zijne studie „Ueber Relief-Fernrohre nud Entfernungsmesser van Carl Zeiss" Schweizerische Militarische Blatter 1900, 10° Heft, October. Seite 374 zegt Prof. F. Becker: „So viel kann nur unter den günstigsten Umstanden erreicht werden; ein Prazi- sionsinstrument haben wir also noch nicht, aber wenn dieFèhler in der Distanzmessung innerhalb einer solchen Grenze liegen, dasz in der natürlichen Streuung der Geschütze und Gewebre ebenso grosze Abweichungen der Trefifpunkte vom Zielpunkte bedingt sind, so haben wir damit für unser Schieszen einstweilen das Wunschbare erreicht." Punt 10. Over de soliditeit van het instrument zegt Prof. Becker het volgende, Seite 365„Vor allem haben wir die vor- züglieh technische Ausführung zu erwahnentrotz oft lebhafter Bewegung, namentlich im Gebirge, haben wir noch keine Locke- rungen oder Yerbiegungen etc. beobachtet." Punt 11 is een belangrijke kwestie. De prijs van het instru ment is enorm hoog en stellig zou dit bezwaar overwegend zijn, indien de invoering van een groot aantal instrumenten per compie. een gebiedende eisch was. Dat dit bij een rationeel gebruik van het instrument niet het geval behoeft te zijn, wil len we trachten aan te toonen. Alvorens hiermee te beginnen, dienen we na te gaan, hoe onze vechtwijze tegen den B.V. zal zijn. Aangezien we kunnen verwachten, dat de vijand, dien we te bestrijden zullen hebben, talrijker zal wezen dan de troepen, die wij op de been kunnen brengen, zal onze vechtwijze in den regel zijndefensief-offensief. Een andere zaak van gewicht, noodig tot het vaststellen van het aantal instrumenten, is de uitgebreidheid van de stel ling. Hoewel de Engelsch- Transvaalsche oorlog ons hierin tot richtsnoer zou kunnen dienen, zijn de opinies hieromtrent nog verdeeld, hetgeen gebleken is uit de critiek, die de kap1, van

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 386