363 den Gen. Staf Hoogenboom, leeraar aan de krijgsschool, uitge oefend heeft op de voordracht van den kap', der genie Mysberg (zie IV verslag der bijeenkomst van 16 Jan. 1902 der Vereeni- ging ter beoefening van de krijgswetenschap), waarin de criticus meent, dat de stelling, door den kap1. Mysberg besproken, wegens hare groote frontbreedte te veel uit hare kracht is gegroeid. Aan den anderen kant betuigde de luit. Thomson, die, zooals bekend is, den Eng.-Transv. oorlog gedeeltelijk heeft meegemaakt, den kapitein zijne hulde voor den moed om zich in deze los te maken van het voorschrift. Üet is duidelijk, dat, hoe kleiner het front is, dat een troep behoeft in te nemen, met des te min der instrumenten men kan volstaan. Zoolang deze kwestie nog niet is opgelost, dienen we dus rekening te houden met de min der gunstige omstandigheden, dus ook aan te nemen, dat de denkbeelden van den kap4. Mysberg in de toekomst de juiste zul len blijken te zijn. In zijne studie is genoemd kapitein theore tisch tot de conclusie gekomen, dat in een voorbereide verde digende stelling op vlak, ondoorsneden en onbedekt terrein één geweer in staat is een aanvalslinie van 1,4 M. te bestrijden. Stellen wij de gemiddelde sterkte der compie. gedurende de eerste maanden van den oorlog op 120 man 1), dan zal de aanvalslinie, door een compie. te bestrijden, zijn 1,4 X 120 168 M, rond 170 M. Geven we verder, in navolging van den ka.ptn. M. de 150 X 120 OA compie3. loopgraaf een lengte van^qq90 M., waardoor de onderlinge afstanden der loopgraven zijn 80 M., dan stellen we ons het gebruik der afstandsmeters op de volgende wijze voor. a a x a 7 a Stel, dat in bovenstaande figuur aaaa vier compies. loopgraven zijn, die 90 M. lang en 80 M. van elkaar verwijderd zijn; ver der, dat bbb de standplaatsen zijn der afstandmeters, op 20 M. vóór de vuurlijn en in het midden der tusschenruimten van de loopgraven, dan zijn de grootste afstanden, waarop de afstand- 1) Schrijver had hier moeten rekenen op de oorlogaformatie onzer compieën. van 150 bajonetten. ^ec*-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 387