364 meters van de schutters zijn verwijderd c b en b d 130 M., aannemende, dat rechts en links van de stelling geen loopgraven van andere troepen zijn aangelegd. Op den voorgrond stellen de, dat de doelen, die de tirailleurlinie onder vuur moet ne men de vijandelijke tirailleurs zullen zijn, zoo is de taak der afstandmeters om zich onafgebroken op de hoogte te stellen van de afstanden tot de vijandelijke tirailleurlinie. De meest praetische wijze, om die gemeten afstanden aan de eigen troepen bekend te maken, lijkt ons toe het gebruik maken van zwarte vierkante borden, aan een steel bevestigd, waarop met witte cijfers, die op 150 M. afstand door een normale oogsterkte goed gelezen kunnen worden, die afstanden in H. M. aangegeven zijn. Daar onze vizieren met honderdtallen van meters opklim men, moet de afstandmeter daarmee rekening houden. Zoo zij een afstand van 940 M. door het cijfer 9 en die van 960 M. door het cijfer 10 aan te geven. Het gebruik van den afstandmeter, als boven omschreven, geeft ons, met het oog op de vuurleiding, de volgende voordeelen. 1. Dat ieder man ziet op welken afstand hij zijn vizier moet stellen. Dit voordeel is zeer groot, als we in aanmerking nemen, dat in de hitte van het gevecht het toeroepen van de te bezigen opzethoogte niet altijd gehoord wordt. 2. Dat de vuurleiders (pelotons- en sectie-commandanten), ont heven zijnde van het gewichtigste deel van hun taak n. 1. de juiste schatting van den afstand, nu hunne aandacht meer kun nen vestigen op de overige verplichtingen, aan de vuurleiding verbonden. 3. Dat men de talenten als schutter der groepscommandanten kan benutten. Zooals we reeds zeiden, zijn enkele schrijvers van meening, dat in de toekomstgevechten van vuurleiding geen sprake zal zijn, reden, waarom zij met het oog hierop aan de op leiding van den soldaat hoogere eischen wenschen te stellen. Zij gronden dit op de omstandigheid, dat, met het oog op de ont zettende uitwerking der hedendaagsche vuurwapens, eene ver plaatsing der aanvoerders in de onmiddellijke nabijheid der stel ling eene onmogelijkheid is. Bij een verdedigende stelling gaat bovendien door dergelijke verplaatsingen het vpordeel der onzicht baarheid verloren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 388