367 offensieve stoot, die na een gelukte verdediging volgt, zal dan in den regel op zulke korte afstanden plaats hebben, dat een afstandmeter ons daarbij van geen nut zal zijn. Hoe mooi ook in theorie, toch gelooven wij niet te veel waarde te mogen hechten aan het markeeren van afstanden. Slechts in twee geval len achten we een dergelijke methode mogelijk, n.l. als de verde diger een domineerende stelling heeft ingenomen, of als de aanval ler een hoogte moet afdalen gedurende zijne aanvallende bewe ging. In deze gevallen kan men de diepteverschillen der merk- teekens duidelijk onderscheiden. Op de vlakten daarentegen verandert de zaak. Rekening houdende met den voornaamsten eisch, dat, bij het in staat van verdediging brengen van eene stelling, deze onzichtbaar zij, mogen de dekkingen slechts een zeer geringe hoogte hebben. In verband hiermee zullen reeds op de kor te middelbare afstanden de voetpunten der merkteekens zich op één lijn aan ons oog vertoonen; voegt men hierbij het gemis der on gewapende oogen om op die afstanden diepteverschilen te onder scheiden, dan volgt hieruit, dat de verdediger eerst dan kan bepa len of de aanvaller zich ter hoogte van zekeren afstand bevindt, wanneer enkele tirailleurs het merkteeken gedeeltelijk zullen dekken. Dat een oplettende aanvaller hierop letten zal en trach ten de merkteekens te mijden, moeten we verwachten. Doch dit is niet het eenige nadeel aan het gebruik van merkteekens verbonden. Aangezien toch de natuurlijke merkteekens slechts weinig in een uitgebreide stelling voorkomen, zullen wij kunst matige moeten bezigen, die den vijand zeer spoedig in het oog vallen. Het gevolg hiervan is, dat hij, den uitersten rand der teekens volgende, spoedig de frontbreedte der stelling kan be palen en, bij benadering, vaststellen, waar de verdedigingslinie zich ongeveer moet bevinden. Daar in de toekomstgevechten dé verkenning de grootste moeilijkheid is, zou de verdediger, aldus handelende, juist in de kaart spelen van de tegenpartij. Wij achten deze omstandigheid van zoo groot belang, dat het naar onze meening beter zou zijn, om het vóórterrein te laten, zooals het is en de uadeelen van een minder goed uitzicht in den koop toe te nemen. Een niet minder belangrijk voordeel, aan het gebruik van den afstandmeter verbonden, is, dat het verkennen vergemakkelijkt wordt door het stereoscopisch zien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 391