368 Professor Becker zegt hieromtrent in de slotbeschouwing zijner reeds genoemde studie het volgende: „lm Hinblick auf die Verwendbarkeit für militarische Zwecke können wir nur mit Freuden begrüszen, dasz endlich ein Distanz- messer konstruiert ist, der ohne andere Hülfsmessungen direkt vom Standpunkte aus die Entfernung abzulesen erlaubt und der, weim auch unter Urnstanden die Distanzmessung eine unsichere würde, auf alle Falie als Reliefrohr vorzügliche Dienste zu leisten im Stande ist. Gute Einsicht ins Ziel ist auch Einsicht in die Handlung des dort Stehenden, und wenn wir Einsicht in die gegnerische Zone aus den Lüften herab suchen, so sollen wir noch vielmehr darnach streben, sie schon von der festen Erde aus zu bekommen." Aan het voorgaande wenschen wij nog toe te voegen, dat de beschouwingen van den prof. practisch bewezen zijn in den Engelsch-Transvaalschen oorlog. Volgens den kapt. Jhr. Ram (zie zijn voordracht V. T. B. K. blz. 185) zijn de uitstekende kijkers van Zeiss den Boeren van groot nut geweest bij de verkenning. Thans zullen we overgaan tot de behandeling van den af standmeter van Barr and Stroud. Daar het gebruik van dit instrument in hoofdzaak overeenkomt met dat van Zeiss, kunnen we in deze kort zijn. Eene beknopte beschrijving er van komt voor in „Mittheilungen tiber Gegenstande des Artillerie-und Genie- Wesens" Jaargang 1898 blz. 862 in de studie van Niesiotowski- Gawin; „Das Messen van Entfernungen für Kriegszwecke"; terwijl' eene volledige te vinden is in „Engineering: An illustrated weekly journal", jaargang 1896 blz. 232. „Telemeters and range-finders for naval and other purposes by Professors Barr and Stroud." Volgens Niesiotowski-Gawin zijn de voordeelen van dit instru ment boven die van Zeiss: 1. De grootere nauwkeurigheid in de meting, n.l. een fout van l°/o op 1000, van 2op 2000 en van 3°/0 op 3000 yards. 2. De kortere tijd, benoodigd voor het meten der afstanden, n.l. 8 tot 12 seconden. In zijne slotbeschouwingen zegt Niesiotowski-Gawin het vol gende: (zie blz 872). „Der stereoskopische Distanzmesser von Zeiss, der sich mehr

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 392