370 waardoor ze niet geheel als maatstaf kan dienen. Intusschen is zijne studie van groot nut, daar men nu, bij het zoeken naar een goed bruikbaren afstandmeter, beperkt is tot deze twee instrumenten, iets wat van belang is, als men het bestaan der massa's afstandmeters in aanmerking neemt, die in den loop der tijden zijn uitgevonden. Hoewel wij overtuigd zijn, dat bij eene beproeving der instru menten vele gebreken aan het daglicht zullen komen, zoo geloo- ven wij toch, dat deze zeker niet zullen opwegen tegen de voor- deelen, aan de invoering daarvan verbonden. Wil een koloniaal leger, geïsoleerd van het moederland en van de geheele beschaaf de wereld met gunstig gevolg het hoofd bieden aan den B.Y., dan is het niet voldoende, dat het, bij 't uitbreken van den strijd, in bewapening gelijk staat met den te verwachten tegenstander, neen, het moet hem vóór zijn. Eenmaal in den strijd gewik keld zijnde, is het niet meer in staat zich van de nieuwste oor logsmiddelen te voorzien. We moeten dus niet afwachten, wat proeven in andere rijken ons zullen leer en, maar zelf die proe ven nemen. Yan de eerste slagen toch hangt het moreel van den troep, dus het behoud onzer koloniën af. Zijn die slagen gunstig geweest, dan komen ze onzen troepen, wanneer die later in minder gunstige omstandigheden zullen verkeeren, ten goede. Gaarne willen we dan ook de waarschuwende woorden van den kap1. Jhr. Ram tot de onze maken, waar hij in zijne voor dracht zegt, dat in den krijg het duurst geboet worden, mis slagen, buiten het strijdtooneel begaan, en dat de zwaarste zon de is gebrek aan voorbereiding. H. van Dompseler.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 394