372 geheel dus 4 schoten, welke, gerekend op 10 springstukken per projectiel, 40 springstukken opleverden. En thans nu over het geheel 3,5 snelvuurkanon per 1000 geweren worden aangetroffen, welke vuurmonden gemiddeld 12 schoten per minuut doen, elk schot ongeveer 280 granaatkartetskogels naar den vijand slin gerende, is die kogelmassa gestegen tot 3,5 x 12x280= 11760 of 12,000 projectielen. In den tijd dus, waarin de vuurkracht der infanterie verdub belde, werd de vuurkracht der veldartillerie tegen levende doelen 300 maal zoo groot. Wel eene reden voorwaar om zich gedurende den naderings- marsch in de allereerste plaats te onttrekken aan de uitwerking- van het vuur der vijandelijke batterijen. 1) Laat b.v. een bataljon in dubbelecolonne met sectiën (front breedte 32 M.diepte 28,5 M.) gedurende slechts één minuut verkeeren in den vuurrechthoek eener batterij, welke genoemde eenheid onder vuur neemt, zoodanig dat de tangens van den invalshoek is 1/5 en dat de tangens der strekking, waarin het vuur ten opzichte van de as der formatie invalt, eveneens 1/5 is. Daar die rechthoek 8.000 M2. groot is, het kwetsbaar op pervlak der aangenomen formatie 245 M2. bedraagt en de bat terij in die eene minuut 6X280X 12 20.160, laten wij zeggen 20.000, projectielen wegslingert, alle ongeveer gelijkelijk over het oppervlak van den vuurrechthoek verdeeld, ontvangt het 245 bataljon in dien tijd X 20.000 600 treffers. Het ba- taljon is dus in eene minuut en, voor het geval men aan wil nemen, dat slechts de helft der projectielen in den aangenomen rechthoek valt, in hoogstens twee minuten vernietigd. Stellen wij nu het bataljon op in de gunstigste formatie nl. op twee liniën met ongeveer 500 M. afstandin beide liniën de compagnieën in flankcolonne met pelotons met vieren en met o.UUU 1) Wel eene reden ook om der bereden artillerie niet langer te onthouden de mo derne bewapeniüg welke voor ons leger strategisch- en, zoo niet noodzakelijk dan toch waarschijnlijk, tactisch verdediger onontbeerlijk zal zijn, willen niet reeds bij voor baat ontbreken de waarborgen van succes, volstrekt onmisbaar om den inval, die eenmaal komen zal dit staat vast te kunnen weerstaan op eene wijze, het groote verleden van ons kleine volk waardig. Gelukkig begint het ook in dit opzicht te dagen en staan wij aan den vooravond van de invoeriDg van modern veldgeschut.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 396