373 groote tusschenruimten tusschen de pelotons, terwijl tusschen de compagnieën van elke linie minstens 150 M. tusschenruimte is. In dit geval kan eene zelfde batterij geene twee compag nieën tegelijkertijd binnen denzelfden vuurrechthoek brengen en heeft dus tot de materieele vernietiging van eene enkele compagnie evenveel tijd en projectielen noodig, als hierboven voor het bataljon werden vereischt. Dit is weliswaar eene ont zettende hoeveelheid, doch wier verbruik onder bepaalde om standigheden niet ongewettigd schijnt, waar daarmede in enkele oogenblikken eene afdeeling van 150 bajonetten kan tegen den grond geworpen worden. Immers de materieele vernietiging in hoogstens 2' van eene geheele compagnie, een treurspel op ver schillende punten van het gevechtsveld herhaald, zal zulk een overweldigenden indruk maken, dat de nog niet onder vuur ge nomen afdeelingen, volslagen gedemoraliseerd, het strijdperk zul len ontvluchten. De jongste oorlog leverde voldoende deugdzame gronden voor de juistheid dezer meening en van harte hoop ik dan ook door het voorafgaande een steentje te hebben bijgedragen ter op bouwing van tegenover modern artillerievuur oordeelkundige formatiën. Veilig mag dus beweerd worden, dat infanterie welke zich vertoont en dit doet zij zelfs in de minst ongunstige formatie, wanneer zij de dekking verwaarloost, die door het terrein wordt aangeboden tegenover de hedendaagsche artillerie onbestaan baar is. Daar echter evenzeer als vroeger de infanterie het wapen is, hetwelk de beslissing in den strijd moet aanbrengen, is het bezit van formatiën, zoodanig gekozen, dat zij het gebruik maken van het terrein in den ruimsten zin toelaten, vormen dus, die tegelijkertijd onttrekken aan het gezicht en aan het vuur, voor haar een levensquaestie. Bij iederen strijder, van den hoogste tot den laagste, moet dan ook in merg en bloed zijn doorgedrongen de gedachte, dat men zich nimmer mag vertoo- nen, steeds de terreinen vermijdt, waar men aanslagen waar neemt en van elke dekking, ook de geringste, het grootst mo gelijke nut tracht te trekken, door zooveel doenlijk achter den voet dier dekking aan te sluiten. Handelt men aldus, dan heeft men van de uitwerking van

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 397