374 het artillerievuur betrekkelijk weinig te vreezen. De artillerie verkrijgt toch hare zeer groote uitwerking, in zeer korten tijd, alleen ten koste van een ontzettend munitieverbruik en zij zal daarom, zoolang de zekerheid niet bestaat bepaalde, genoegzaam gewichtige, doelen vernietigend te kunnen treffen, öf doordat deze zich in het terrein aan hare waarneming weten te onttrek ken, öf doordat deze zich op oordeelkundige wijze weten te split sen, wel tot spaarzaamheid in haar munitieverbruik, d. i. tot stilzwijgen gedwongen zijn. Om aan bovenstaande eischen te voldoen, zich voor alles te kunnen voegen naar de gedaante der aan het vuur onttrokken terreingedeelten, moeten de formatiën zoodanig zijn gekozen, dat zij toelaten in een oogwenk over te gaan van den eenen vorm tot een anderen, in verband met den aard van het terrein en van de aldaar aanwezige dekkingen oogenblikkelijk het meest ge- wenscht. Met andere woorden, vaste naderingsvormen, voor be paalde afstanden en onder bepaalde omstandigheden de beste, be staan niet meer. De naderingsvormen moeten veranderbaar zijn, d.w.z. zij moeten toelaten, dat op elk oogenblik, bij elke voorwaart- sche beweging, telkenmale, dat er halt gehouden wordt, de ver houding van de frontbreedte tot de diepte, tusschen de uiterste grenzen de colonne met vieren en de op één gelid ontwikkelde linie, wordt gewijzigd. Voor dit doel eigenen zich de formatiën, welke, onder het werk dadig infanterievuur, het minst kwetsbaar en derhalve aanbeve lenswaardig werden bevonden. Zij alle toch laten vlugge en ge makkelijke veranderingen in breedte en diepte toe, met uitzon dering van de flankcolonne met pelotons, welke, wijl zij minder gemakkelijk te dekken is en te veel tijd vereischt voor den over gang tot de linie op een gelid, zoomede voor het omgekeerde dier beweging, buiten beschouwing blijft. Daarentegen moeten de hierbedoelde formatiën nog worden aangevuld met de linie op twee gelederen, gewenscht om de af- deelingen te kunnen opstellen achter lineaire dekkingen, ongeveer evenwijdig aan de richting der vuurlinie en met die op één gelid met meer of minder groote tusschenruimten, noodig onder het infanterievuur. Resumeerende kan de compagnie opgesteld zijn in:

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 398