376 nieën, meermalen voor eene of meerdere dier eenheden gelijktijdig; de linie van compagnieën in marschcolonne met vieren of achtenmet het oog op het terrein zal deze vorm uitzondering- blijven de linie van compagnieën in flankcolonne met sectiën met vieren. De sectiën hebben eene tusschenruimte van 6 pas, dan wel deployementsafstand of meer. Wat betreft de tusschen- ruimten tusschen de verschillende compagnieën, deze zijn geheel- afhankelijk van de omstandigheden, met name van de gesteld heid van het terrein en wisselen af tusschen 6 x en deploye mentsafstand of meer. Om nauwe wegen of doorgangen door te trekken marcheert het bataljon in marschcolonne met vieren, zoo mogelijk met achten. Valt over meer ruimte te beschikken, dan kunnen de com pagnieën in colonne achter elkander marcheeren, elke compagnie in flankcolonne met sectiën, met de geringste tusschenruimten, nl. 4 pas. De afstanden tusschen de compagnieën hangen in dit geval alweder geheel af van de omstandigheden. De dubbele colonne eigent zich voor den marsch door terrein gedeelten, welke bewegingen met een breeder front toelaten. In beginsel bestaat zij uit vier compagnieën in flankcolonne met sectiën op 6 pas; de compagnieën marcheeren twee aan twee naast en achter elkaar met afstanden en tusschenruimten van 6 pas. Deze vorm, de grondvorm, is de gesloten dubbelcolonne. Naar omstandigheden kunnen de afstanden en tusschenruim ten tusschen de compagnieën in de dubbelcolonne worden op gevoerd tot 500, respectievelijk 150 M. In het hier bedoelde geval, de open dubbelcolonne, heeft elk compagniescommandant de meest mogelijke vrijheid in de keuze der formatie, welke hem oogenblikkelijk geboden schijnt. Zoo moet het mogelijk zijn, dat in open dubbelcolonne bv. de linker voorste compagnie zich beweegt in flankcolonne met sectiën op dubbelen deploye mentsafstand, dewijl zij marcheert onder artillerievuur, dat de rechter voorste zich op één gelid ontwikkelt, om van eene voor handen dekking gebruik te kunnen maken, terwijl de beide achterste compagnieën zich bewegen in marschcolonne met vieren. De formatiën van het bataljon zijn derhalve:

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 400