379 zonderingsvorm, is die onafhankelijkheid der sectiën niet noodig en bijgevolg niet gewenscht. De liggende houding, die op elk terrein aanbevelenswaardig is en daar, waar geene dekkingen tegen vuur worden aangetrof fen, de eenige houding is, welke te verdedigen valt, is met het tegenwoordige reglement in eiken vorm uitvoerbaar, zoodat daar omtrent niet verder behoeft te worden uitgeweid. In het bataljonsverband regelen de compagnieën, bij het uit voeren van marschen of directieveranderingen, welke het. geheele bataljon aangaan, zich naar elkander of naar de aangewezen richtingscompagnie, terwijl zij voor het overige zooveel mogelijk zelfstandig zijn en de eigen bewegingen uitvoeren, zooals hier boven werd aangegeven. De marsch met echelons, welke, met uitsluiting van andere marschvormen, de middelen verschaft om open ruimten, welke onder vuur kunnen genomen worden, zonder verliezen over te trekken, zal veelvuldig toepassing vinden. Immers de vijande lijke infanterie, doch vooral de vijandelijke artillerie, die een ge heel bataljon op de afstanden, waarvan hier sprake is, onmiddel lijk onder vuur zal nemen, zal, om geene overdreven hoeveelheid munitie te gebruiken, een doel, waarop zoo weinig vat bestaat als eene zoo noodig met den looppas vooruitrukkende compagnie, die in flankcolonne met groote afstanden en geëchelonneerd is opgesteld, zeer waarschijnlijk ongemoeid laten. Weliswaar zal de duur van den opmarsch van het bataljon hierdoor aanzienlijk langer worden, doch wat komt dit er op aan, wanneer slechts wordt bereikt, het doel, dat wordt beoogd, de vijandelijke stel ling zoo dicht mogelijk naderen met zoo weinig mogelijk verliezen. Men vergelijke hier nogmaals de trefkans op een geheel batal jon, dat tegelijkertijd in den gunstigsten vorm over open terrein vooruitrukt met die op een bataljon, dat, opgesteld in denzelfden grondvorm, onder dezelfde omstandigheden bij opvolging en com- pagniesgewijze eene sectie in den looppas, de bestreken zone doet overschrijden. Ten aanzien van de bewegingen, voortspruitende uit de over gangen van den eenen vorm tot den anderen, voegt hier de op merking, dat deze studie, die alleen de eischen des oorlogs be schouwt, zich niets anders ten doel stelt, dan te velde gangbare

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 403