380 vormen en overgangsbewegingen op te sporen, opdat deze met uitsluiting van alle andere, in het reglement kunnen worden opgenomen, in vredestijd buiten het oefeningsterrein juist en scherp kunnen worden beoefend en voor den vijand vlot en zon der haperen kunnen worden toegepast. De formatieveranderingen, welke voor de compagnie, gedurende het tijdperk der nadering, noodig kunnen zijn, zijn de volgende Overgangen van de flankcolonne met sectiën op geheelen af stand of meer, dan wel van de gesloten flankcolonne (massa) tot de ontwikkelde linie en omgekeerd; Overgangen van de flankcolonne met sectiën op geheelen af stand of meer, tot de gesloten flankcolonne met sectiën (mas sa) en omgekeerd; Overgangen van de ontwikkelde linie en van de flankcolonnes met sectiën tot de marschcolonne met vieren of achten en omgekeerd. De overgang van de flankcolonne tot de linie en omgekeerd levert geene enkele moeilijkheid op: de sectiën marcheeren, na eerst, zoo noodig in verband met het terrein, tusschenruimte te hebben genomen, rechts of links op en komen op twee gelederen 1 dan wel op één gelid op de aangewezen plaats; in het omgekeerde geval maken zij met rotten rechts of links uit de flank en ver anderen op hunne plaatsen rotsgewijze van directie. Moet uit de gesloten flankcolonne de flankcolonne worden gevormd op geheelen afstand of meer, dan geschiedt dit stil staande of in beweging op de wijze, in het tegenwoordige re glement aangegeven. De overgangen van de ontwikkelde linie en de flankcolonnes met sectiën tot de marschcolonne met vieren of met achten en omgekeerd behooren geheel gebaseerd te zijn op den individueelen marsch der sectiën, welke, door hare com mandanten geleid, zonder eenige mogelijkheid van aarzeling of moeilijkheid, de haar aangewezen of toekomende plaats moeten kunnen innemen. Met deze enkele, eenvoudige, vlugge en buigzame bewegingen wordt voldaan aan alle eischen, welke door het gevecht kunnen worden gesteld. De formatieveranderingen van het bataljon behoeven, waar de vormen zelve reeds bekend zijn en de formatieveranderingen der

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 404