383 Cavalerie wordt alleen gevaarlijk door een plotselingen aan val op korten afstand tegen moreel geschokte infanterie. Doch ook dan nog vindt men in de besproken vormen alles, wat men tot het afslaan van den aanval kan noodig hebben, mits voor oogen worde gehouden, dat het noodzakelijk is: koelbloedig te blijven front maken naar de tegenpartij en overtuigd te zijn, dat het paard banger is voor den mensch dan omgekeerd; zooveel mogelijk geweren tegenover den vijand te stellen; zoo weinig mogelijk te manoeuvreeren, wijl hierdoor tijdverlies en wanorde ontstaat; zich zooveel mogelijk te verzamelen, om tegenover den rui- teraanval eene voldoende massa te stellen; openingen te laten tusschen de afdeelingen, opdat de paarden kunnen uitwijken. C. Verzamelvormen en beioegingen. Er zal hier alleen beschouwd worden de verzameling, welke uit de marschcolonne plaats vindt en welke het tijdperk van nadering onmiddellijk vooraf gaat. Om den grooten afstand, waarop men dan nog van den tegenstander is verwijderd, be hoeft geene rekening gehouden te worden met de uitwerking van deszelfs vuur. Uitgaande van de overweging, dat de verzamelvormen zoodanig moeten zijn, dat zij worden gekozen in verband met het terrein, derhalve eene uitbreiding toelaten, zoowel in de breedte, als in de diepte, mits slechts aan den troep een maximum van gemak en veiligheid bij een minimum van vermoeienis verzekerd wordt, moet ten hunnen opzichte derhalve als hoofdeisch worden gesteld, dat zij gemakkelijk uit de marschcolonne kunnen worden aange nomen en zonder bezwaar, in marsch- dan wel naderingsvormen kunnen worden omgezet. Het ligt derhalve voor de hand, uit de reeds gevonden naderingsvormen diegene te kiezen, welke voldoende dicht en geconcentreerd zijn en zoo valt voor de com pagnie, naast de linie op twee gelederen, van zelf de keuze op de gesloten flankcolonne met sectiën (massavorm der compagnie). Voor het bataljon is de keuze uit den aard der zaak veel ruimer, daar te beschikken valt over de massa (het geheele batal-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 407