386 maar dat integendeel aanleiding had kunnen geven tot een ruim debat op algemeen sociaal en oeconomisch gebied. Dat dit slechts in geringe mate plaats vond, maakte de taak van den inleider, die op een dergelijk debat voorbereid diende te zijn, en de kapi tein Bense was dit zeer zeker, en van den voorzitter, die wel licht voor moeilijke beslissingen kon komen te staan, waarbij vooral, nu het een eerste vergadering betrof, veel van zijn tact geëischt zou worden, niet gemakkelijker. Toch heeft het bestuur niet geaarzeld hare keuze op het genoemde onderwerp te doen vallen en was de kapitein Bense onmiddellijk bereid als eerste spreker op te treden. Zijn taak was moeilijk, want zooals hij al dadelijk aan zijn toehoorders mededeelde, de heer Bense had èn door zijn artikel in het Indisch-Mil. Tijdschrift èn door het in zee zenden van zijne stellingen, al zijn krachten reeds in voorste linie gebruikt en beschikte over geen reservetroepen meer. "Waarom, vraagt gij allicht, viel de keuze juist op dit on derwerp, waaraan ontegenzeggelijk zoo vele moeilijkheden ver bonden waren en waarbij veel gevaar bestond op ongewenschte klippen te stooten. Het antwoord hierop, dat wij van een der bestuursleden vernamen, ligt voor de hand. Voor alles wensch- te het bestuur, dat de eerste avond der vereeniging zou slagen en daarvoor achtte men het in de eerste plaats nood zakelijk, dat het onderwerp van debat er een zou zijn, dat niet alleen het geheele officierskorps belang moest inboezemen, maar dat bovendien ook de Indische maatschappij tot belangstelling in het streven der vereeniging zou opwekken. En dan voor zeker kunnen wij zeggen, dat het onderwerp, dat reeds zoo vele jaren uit alle kringen dier maatschappij tal van pennen in be weging had gebracht, daarvoor zeer geschikt geacht moest worden. De eerste vergadering der jonge vereeniging moet dan ook in algemeenen zin beschouwd worden als een bijzonder geslaagde. Het groot aantal opgekomenen, n. 1. 82, de groote belangstelling bij de inleidende reden van Z. E. den Commdnt. v/h. leger, den voorzitter jen den kapitein Bense aan den dag gelegd, alsmede de ruime toetreding van leden na die vergadering 1) leggen hiervan een onwraakbare getuigenis af 1) In het geheel telt de vereniging blijkens haar ledenlijst reeds 600 leden, waar onder helaas slechts enkele burgers.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 410