388 bijwoonde, is door het gevoerde debat één stap van zijn overtuiging afgebracht, één stap nader gebracht tot de meening van zijn tegen standers? Wij, voor ons, gelooven niemand. Daartoe was het debat niet vruchtdragend genoeg. Meen niet, lezer, dat wij hier als bet weter willen poseeren, meen niet, dat onze hier volgende opmer kingen ten doel hebben om het door de sprekers geleverde werk en de door het bestuur aangenomen houding te verkleinen, dit zij verre van ons. Ons eenigste doel is om te wijzen op de fouten, die on zes inziens begaan zijn, in de hoop daardoor een waarschuwende stem voor volgende bijeenkomsten te doen hooren. Wij zetten dan ook op den voorgrond, dat de avond een onderhoudend karakter heeft gedragen en dat er onzes inziens slechts weinigen geweest kunnen zijn, die niet met genoegen aan dien avond terugdenken. Ook het gedrukte verslag is zoowel voor hen, die tegenwoordig waren, als voor hen, die de bijeenkomst niet konden bijwonen, wel waard om ter hand te worden genomen en na lezing eens ernstig overdacht te worden. Dit gunstige oordeel neemt echter niet weg, dat de verschillende sprekers meer hadden kunnen leveren en dat er in de zaal nog tal van personen aanwezig waren, die het debat vvoov een oplossing" der brandende quaestie vruchtbaarde] hadden kunnen maken. Dat dit niet geschiedde is voor een deel ook aan het bestuur te wijten, dat voor een betere „wise en scènehad moeten zorgen. Een groote reden, waarom de avond ons niet leverde, wat hij had kunnen leveren, moet ook gezocht worden in den betrekkelijk kor ten beschikbaren tijddit zal vrijwel altijd het geval zijn bij na- avond bijeenkomsten hier in Indië. Toch gelooven wij, dat er meer met den tijd gewoekerd had kunnen worden. Zou het in het alge meen niet mogelijk zijn vergaderingen als deze, waarvan 4 a 6 in een jaar zullen plaats vinden, precies op tijd te doen aanvangen. In het onderhavige geval waren dan 20 minuten gewonnen gewor den. De tweede rede van den heer Bense duurde, geloof ik, over het uur en hoewel zij, die den redenaar, want Bense is voor open baar spreker als het ware in de wieg gelegd, volgden, niet merkten, dat de tijd zoo voortspoedde, de voorzitter deed zulks wel en achtte het noodig hem te verzoeken zich te bekorten. Toen werden ook anderen opmerkzaam en terecht vroeg men zich later af, waarom trad het bestuur niet eerder met dat verzoek tusschen beide. Ware

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 412