398 de kenmerken van een slagschip hen volkomen in staat stelt den strijd met eene batterij van 17 cM. op te nemen. Het verdient dan ook opmerking, dat de beide jongste zeemach ten, Duitschland en Japan, niet door slagschepen vertegenwoor digd zijn. Dat onze reeden en havens volstrekt niet ontoegankelijk zijn voor moderne slagschepen, moge uit het volgende staatje blijken. Mogendheid. NAAM. Diepgang- in M. Van stapel geloopen in Frankrijk Henri IV 7,0 1899 Japan Tschin-Yuen 6,1 1881 Rusland type Imperator Alex ander II. 7,0 1887 Ver. Staten v. Ame rika type Maine 7,2 2. Op een paar uitzonderingen na is het gordelpantser der gepant serde kruisers niet bestand tegen projectielen uit de besproken kanonnen op niet te groote afstanden. Wel zal het niet gelukken dergelijke schepen volkomen buiten gevecht te stellen, daar de pantserdekken niet doorboord kunnen worden en het zware en middelbare geschut meestal op afdoende wijze door pantsering gedekt is, doch van eene oordeelkundig aan gelegde en uitstekend bediende batterij van 17, c.q. van 15 cM. kan niettemin eene niet onbelangrijke uitwerking worden verwacht, te meer, daar de zware en middelbare stukken, zelfs op gepantserde kruisers, zoowel in aantal als in kaliber, ten achter staan bij die op slagschepen, terwijl ze bovendien niet alle tegelijk tegen één zelfde doel kunnen worden gebruikt. 3. Hetgeen onder 2 omtrent gepantserde kruisers is aange voerd, geldt in meerdere mate van beschermde kruisers, d.z. krui sers alleen voorzien van een pantserdek, de pantserdekschepen onzer Marine. Aan boord van dergelijke vaartuigen toch zijn de in aan bouw.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 422