399 geschutsopstellingen in den regel licht gepantserdterwijl hun geschut, zoowel in aantal stukken als in kaliber, weer ten achter staat bij dat der gepantserde kruisers. In het algemeen kan dus van eene batterij van 17 en 15 cM. ver- wacht wordendat zij het vuur van dergelijke schepen geheel of ge deeltelijk tot zwijgen brengt en bovendien ernstige beschadigingen bo ven het pantserdek veroorzaakt. Omtrent de waarde der besproken vuurmonden voor de kust verdediging kan derhalve het volgende worden vastgesteld. 1. Ze zijn ongeschikt voor eene afdoende verdediging van be langrijke havens en reeden, waarvoor de vijand uit den aard dei- zaak zijne zwaarste schepen bestemmen zal. 2. Waar tengevolge van de gesteldheid van het vaarwater slechts schepen van geringen diepgang kunnen worden verwacht, zijn ze nog met voordeel te gebruiken. 3. Waar een vijandelijk optreden verwacht kan worden, niet zoozeer tot het in bezit nemen van het object, als wel tot het gebruik maken van de daar aanwezige hulpmiddelen en derhal ve de tegenpartij van verdere pogingen tot bereiking van haar doel zal afzien, wanneer de ondervonden en nog te verwachten verliezen niet opwegen tegen de te verkrijgen voordeel en, kun nen ze, bij gebrek aan beternog worden gebruikt. Dergelijke gevallen zullen zich voor kunnen doen, wanneer eene scheepsmacht eener oorlogvoerende mogendheid zich tegen onzen zin in een onzer havens van kolen e.d. wil voorzien. Hierbij moet worden herinnerd aan hetgeen boven over de uitwerking tegen slag schepen is gezegd. Eene afdoende en blijvende bescherming van de neutraliteit onzer havens en reeden kan niet van hen worden verwacht. Wat het aantal stukken in eene batterij betreft, zij nog opge merkt, dat zes als het minimum moet worden beschouwd. Zelfs al bezigt men rookzwak kruit waarbij de vooral voor het vuren uit kustbatterijen zoo hinderlijke rook niet voorkomt de vuursneh heid eener batterij van zes stukken blijft al gering genoeg, daar de stukken niet tot snelvuur zijn ingericht en het groote kaliber de bediening aanmerkelijk verzwaart. Bovendien zal men te doen

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 423