- 404 fende het ontslag, de vierde die van het op nonactiviteit stellen) „zijn toepasselijk op officieren van de landmacht in Nederlandsch- Indië, tijdelijk dienende bij het leger hier te lande." Ziedaar een begin der fusie tusschen de officieren van het moe derland en die der koloniënin eene wet voor de officieren van de landmacht in Nederland eene bepaling gelascht voor den offi cier van het Indische leger, die tijdelijk dienst doet hier te lande. Als nu de regelen betreffende het ontslag der Indische officieren geheel overeenstemden met die der officieren van het Nederland- sche leger, zouden wij met de hierboven geciteerde alinea van artikel 3 voor wat de toepassing er van betreft allicht vrede kunnen hebben, maar In de nieuwe regelen betreffende het ontslag der Nederlandsche officieren komt o.a. voor, dat de rang van officier verloren wordt, o. m. door het aannemen van vreemden adeldom en door buiten toestemming van onze Koningin een ordeteeken, titel, rang, waar digheid of openbare bediening aan te nemen, die door eene vreemde mogendheid of regeering zoude verleend of opgedragen zijn. In datzelfde gedeelte der nieuwe wet lezen wij, dat een offi cier zal kunnen worden gepensionneerd ter zake van onbekivaam- heid of ongeschiktheid om in den verkregen rang in eenige betrek king bij de landmacht te dienen,en nog meer! En van dat alles staat niets in de regelen van het ontslag van den officier van het Indische leger. Het hiervoren door ons bedoeld ontslag van den officier we gens onbekwaamheid gold vroeger alleen den marineofficier, thans dus ook niet slechts den officier van het Nederlandsche leger, maar ook den Indischen officier, die tijdelijk dienst doet bij de land macht hier te lande. Na het weinige, dat wij in de voorgaande regelen omtrent de nieuwe Nederlandsche militaire wetten schreven, zal het wel geen nader betoog behoeven, hoe dringend noodig het is, ook de Indische gelijksoortige wetten te gaan herzien. En gaat men tot die herziening over, dan zullen b.v. de kapi teins van het Indische leger vele kansen hebben, om bij 6 jaren dienst als kapitein f 2200.en bij 12 jaren dienst als zoodanig 2400.pensioen te kunnen deelachtig worden. Want wat reeds langen tijd gold voor den officier van het Neder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 432