406 krankzinnigen militair het nominale pensioensbedrag met de helft: te verhoogen. Na al het voorgaande, waarbij wij slechts grepen deden in de nieu we wetten, zullen wij er thans toe overgaan om nog eenige andere, hiervoren in het geheel niet of slechts vluchtig onbesproken geble ven, Nederlandsche bepalingen na te schrijven, die naar onze be scheiden meening veel kans hebben te eeniger tijd ook in de Indi sche wetten te zullen prijken. Een officier op nonactiviteit buiten bezwaar van den lande wordt bij herplaatsing in activiteit, voor wat zijn ouderdom van rang be treft, geacht zooveel later in zijn rang te zijn benoemd, als zijne no nactiviteit heeft geduurd. Een officier kan ook gepensionneerd worden ter zake van onge schiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van ziels- of lichaamsgebreken, ook al is die ontstaan door eigen moedwillige handelingen of ongeregeld gedrag, mits de betrokkene niet in de termen valt, om voor eenen Raad van Onder zoek te worden gebracht. De onbekwaamheid (zooals wij hiervoren schreven, kan ook des wege een officier voortaan worden gepensionneerd) moet erkend zijn bij onderzoek van eene daartoe door Ons aangewezen commis sie van opper- en hoofdofficieren, naar regelen te stellen bij alge- meenen maatregel van bestuur. Een officier kan door Ons niet eervol uit den dienst worden ont slagen o.a. na het verleenen van gratie van de straf, opgelegd bij een rechterlijk gewijsde, dat het verlies van den rang van officier ten gevolge zou hebben gehad. Herziening van een door eenen raad van onderzoek of eenen raad van appèl uitgebracht advies kan plaats hebben 1°. in het geval, dat het advies verband hield met een rechterlijk gewijsde, waarvan de vernietiging gevraagd en verkregen werd 2°. op grond van eenige omstandigheid, die bij het uitbrengen van het advies niet bekend was en op zich zelve of in verband met an dere omstandigheden, ernstigen twijfel doet ontstaan omtrent de juistheid van het advies. Nonactiviteit op verzoek wordt voor niet langer dan drie achter eenvolgende jaren verleend. Wij behouden Ons voor de wegens lang- durigen dienst gepensionneerde officieren, die jonger dan zestig ja-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 434