407 ;ren zijn, in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewo ne omstandigheden op te roepen, om, voor zoover noodig, na daar toe geschikt te zijn bevonden, in hunnen rang weder in dienst te woeden gesteld. Het recht op voortdurend pensioen wordt verkregen o.a.: na een werkelijken dienst van ten minste twintig jaren voor een officier, wanneer de belanghebbende op zijn verzoek uit den dienst wordt ontslagen, onder de verplichting, na dat ontslag nog, in den laatste lijk door hem bekleeden rang of in een hoogeren, te Onzer beschik king te blijven, tot hij den leeftijd van 55 jaar zal hebben bereikt. Het volle pensioensbedrag wordt met een vierde gedeelte ver meerderd, wanneer de verwonding, verminking en ziels- en li chaamsgebreken, het verlies of het geheel en onherstelbaar gemis van het gebruik van een der ledematen tengevolge hebben gehad of een toestand hebben doen ontstaan, met zoodanig verlies of ge mis gelijk te stellen. Eene weduwe van een officier heeft recht op pensioen, ingeval haar echtgenoot in den strijd of door gevorderde of bevolen dienst verrichtingen het leven heeft verloren, dan wel aan de onmiddel lijke gevolgen van verwonding, verminking, ziels-of lichaamsge breken binnen een jaar na het ontstaan daarvan is overleden, mits het huwelijk niet na dat ontstaan zij voltrokken. Van den termijn van een jaar, bij het vorige lid bedoeld, worde alleen dan afgeweken, indien uit een met redenen omkleed getuig schrift van een geneeskundige, waarvan zoo mogelijk de inhoud door hem onder eede voor den kantonrechter zijner woonplaats zal zijn bevestigd, duidelijk blijkt, dat de dood het onmiddellijk gevolg was van eene vroeger bekomen verwonding, verminking, ziels-of lichaamsgebrek, het laatste in en door den dienst ontstaan. Aan de vrouw of wettige en gewettigde kinderen van een mi litair kan tijdelijk een pensioen worden verleend in het geval, dat haar echtgenoot of hun vader bij de uitvoering van eene gevor derde of bevolen dienstverrichting is vermist geraakt. Hiermede besluiten wij ons opstel. Breda, 8 Juli 1902. J A. Vink, gep. kol.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 435