411 een artikel voor bevattende 79 bladzijden druks, geschreven door den luitenant ter zee 2de klasse D. E. Keus, dat tot opschrift heeft: Het practisch gebruik en het nut van het geschut der Koninklijke Nederlandsche Marine." De volgende afleveringen (7 en 8) zwijgen over dit onderwerp, doch in aflevering 9 voelt zich de luitenant ter zee 1° klasse W. C. J. Smit daartoe door de redactie van het Indisch Militair Tijdschrift welwillend in de gelegenheid ge steld gedrongen eenige opmerkingen naar aanleiding van dat opstel te maken (zie bladz. 228 tot en met 233). Daarmede hoopt de heer Smit aangetoond te hebben, dat, hoe weel moeite de heer Keus zich voor zijn opstel getroost moge heb ben, zijn studie door de zeeofficieren zeker niet met algemeene in stemming zal zijn gelezen. Daarna volgt in dezelfde aflevering (bladz. 234 tot en met 238) een critiek op het eerste deel van 's heeren Keus artikel (zie I. M. T. 1902. afl. 4) van den kapitein der artillerie J. U. van Loon. Deze zegt o.m. dat schrijver aanhoudend blijk geeft weinig of geen begrip te hebben van zijn onderwerp; dat hij zich op een terrein heeft begeven, waarop hij geheel vreemd is; dat hij doorloopend toont volkomen onbekend te zijn met de grondbegrippen der theorie, die het uitgangspunt zijner studie had moeten vormen dat de oplossing van het vraagstuk, waarop hij vruchteloos zijne krachten beproeft, reeds sedert eenige jaren gegeven is en zelfs in de gewone leerboeken wordt vermeld dat hij de wetenschap zeer slecht heeft gediend en op deer lijke wijze heeft mishandeld, en dat alle moeite, aan zijn arbeid ten koste gelegd, niet het minste nut heeft gehad. „Bovendien", aldus de heer van Loon, „eischt de naam van het tijdschrift een luid protest." Ik wil hier niet verder op ingaan, maar het komt mij voor, dat de naam van het Tijdschrift geëischt had, dat een artikel, waar op van erkend bevoegde zijde, zulk een critiek mogelijk is, niet ware opgenomen. Hiermede zouden alle abonné's en in het bij zonder de heer Keus gebaat zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 439