25 d.w.z. aan den zadel en niet meer aan den ruiter, een verandering, waardoor de greep van de sabel ruim 1 d.M. lager komt te hangen, komt het mij voor, dat het aanvatten van de greep, met de rechterhand over de linker veel bezwaarlijker zal zijn (vooral in draf en galop), dan, zooals het Russische reglement dit voorschrijft, onder de linker, m.a.w., dat de sabel onder de teugels door getrokken wordt En vooral nu de nieuw geprojecteerde sabel veel korter wordt dan het vry wel onbruikbare wapen, dat wij thans hebben zonder eenigen „slag" en met een fel blinkende scheede, vervalt hier mede het vrij wel denkbeeldige nog wel geopperde bezwaar, dat men met het trekken onder de teugels door, deze zoude doorsnijden. Alvorens nu aan te geven, hoe ik in 151 het trekken van de sabel gewijzigd zou willen zien, moet eerst bespoken worden 154, aangevende de houding van „gereed." De houding van „gereed" .is een zeer practische, mits met pen kleine wijziging. Volgens het reglement, wordt de rechterhand geplaatst naast de linker op 1 dM. afstand daarvan en de nagels naar links, het gevest in de volle hand, de kling met het scherp naar voren in de richting van het linkeroog en aan het lichaam. Dit II aan het lichaam nu, ziet men in de practijk nooit. Zoowel officieren als minderen, laten vooral als de rechter trens teugel in de rechterhand is bijgenomen, waarvan de laatste alinea van 140 de wenschelijkheid aangeeft, de punt der sabel voorover hellen, ter hoogte van het linker-oog. Deze wijziging aanbrengende in de houding van „gereed=sabel" zou alsdan 151 moeten worden: 151. Het trekken der sabel geschiedt als volgt: 1. Trekt uit 2, Sabel. Op het C°. uit, het hoofd een weinig links draaien, de oogen op het gevest slaan, de greep met de volle rechterhand onder de linkerhand aanvatten, de kling 1 dM. uit de scheede trekken, ■en het hoofd weder rechtuit plaatsen. Op het G°. sabel deze vaardig uittrekken door den arm in zijn geheel naar voren uit te strekken, hierbij de linkerhand een weinig naar voren en omhoog brengen, vervolgens met de

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 43