416 NASCHRIFT. Het zwijgen bewarende over den aanhef van het artikel van ■den heer Buys, zij het der redactie vergund enkele woorden toe te voegen aan de door dien schrijver gegeven „Toelichting". Hoe wel gestreefd zal worden naar beperking, zal toch op enkele pun ten die nadere toelichting meer van het geduld der lezers ver gen dan de heer Buys gedaan heeft. ad 1) De redactie streeft er steeds naar de afleveringen van net tijdschrift, dat het eenigste orgaan van het Indische leger is, niet alleen zoodanig samen te stellen, dat zij voor het gros der lezers begrijpelijk zijn, maar ook, dat de officieren-lezers, van welk wapen of dienstvak ook afkomstig, er iets in vinden kunnen, dat hen meer in het bijzonder belang inboezemt en toch voor de anderen leesbaar is; terwijl voorts, zooveel als dit maar eenigszins kan, prioriteit wordt verleend aan artikelen van geheel algemeene strekking, waarvan verwacht kan worden, dat de lezing ervan het geheele officierskorps ten nutte kan strekken. Doch wij herhalen hier nadrukkelijk, de redactie streeft naar dit ideale beeld hierboven door haar aangegeven, doch blijft daar evenals elke andere redactie gewoonlijk ver beneden. De rede nen daarvan? Zij zijn vele! Het aantal medewerkers is betrekkelijk gering. Verscheidene malen moeten artikelen, die niet aan de te stellen eischen 1) vol doen, worden afgewezen. De medewerkers houden geen reke ning met het programma, dat de redactie hierboven ontwikkeld heeft. Meermalen beschikt de redactie over een hoeveelheid stof, voldoende om drie afleveringen te vullen, terwijl het haar toch veel moeite kost één aflevering samen te stellen, die voldoet aan de redelijkerwijze te stellen voorwaarden. Verder wenscht na genoeg ieder medewerker zijn pennevrucht onmiddellijk geplaatst te zien, waardoor de redactie menigmaal tot beloften gedwon gen wordt, die haar op een gegeven oogenblik somtijds ongewenscht de handen binden. Veel stof, te veel stof en toch gebrek aan stof, ziedaar het moeilijke vraagstuk, waarvoor de redactie door loopend geplaatst wordt. 1) Die eischen wijzigen zich meermalen, al naar mate van de hoeveelheid en den aard van stof waarover, de Redactie beschikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 444