424 né's, waarover zij beschikt. Met juistheid is ons niet bekend hoe veel officieren-inteekenaren het tijdschrift telt; wel weten wij echter, dat de geheele oplage niet meer bedraagt dan nu eens 700 dan 725. Neemt men nu in aanmerking, dat het aantal door de uitgevers verzonden ruilexemplaren aan redacties van dagbladen en tijdschriften minstens 25 bedraagt, dat er meer dan 25 biblio theken op het tijdschrift geabonneerd zijn, dat er steeds een 25 tal exemplaren door de uitgevers in reserve worden gehouden om voor latere navraag te dienen en dat er ook particuliere leesgezelschap pen, gepensionneerden en enkele particulieren op het tijdschrift zijn ingeteekend, dan kan men veilig aannemen, dat het aantal officieren-abonné's niet meer dan 600 bedraagt. Een eenvoudig rekensommetje zal voldoende wezen om de le zers te overtuigen, dat de verdiensten der firma G-. Kolff en Co. aan het tijdschrift nu werkelijk niet zoo buitengewoon groot zijn. Bij een der besprekingen, die de tegenwoordige redacteur met een der chefs van de firma Kolff over de prijsverlaging van het tijdschrift hield, verklaarde de laatste zich genegen het tijdschrift op 12 terug te brengen, indien de redacteur de verzekering kon geven, dat dan het aantal abonné's onder het officierskorps met 100 zou toenemen. De meerdere kosten voor drukloon, papierT verzendingskosten enz. zou de firma dan gaarne dragen. Overtuigd, dat het terugbrengen der abonnementsonkosten van f 1.25 op f 1.00 'smaands niet den minsten invloed zou hebben op vermeerdering van het aantal abonné's, zelfs niet al werd die prijsverlaging nog verder doorgezet en tot 0,75 terug gebracht, durfde de tegenwoordige redacteur ter zake geen enkelen waarborg geven en verklaarde hij zelfs, dat zijns inziens geen 25 inteeke- naren meer verkregen zouden worden. De korting van f 1.25 op het tractement zal slechts zeer wei nigen er van terughouden om abonné te wordende redactie ver klaart zulks te eer, omdat de weinige belangstelling, die het tijd schrift ondervindt, meer nog gezocht moet worden onder hen, voor wie dit financieele offer onbeteekenend is, dan onder de luitenants met minimum tractementen. De bewering van menschen, met een inkomen van f 400 en meer, die minstens vier maal het be drag van het abonnementsgeld uitgeven aan hun sigaren, die twee en meermalen die som noodig hebben voor het beslaan van hun

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 452