- 428 reiding voor den grooten oorlog, tot aanhoudende oefening in de leiding en aanvoering van hoogere troepenverbanden, hetgeen dus de vorming van die verbanden ook voor tijd van vrede medebrengt. Met die indeeling houdt dan ook de meer geconcentreerde lege ring dier troepen nauw verband, terwijl de redenen van de ver spreide dislocatie, onzer krijgsmacht ook in die streken, waar ons "gezag voldoende bevestigd is dienen te worden gezocht in de ontwikkeling van onzen invloed in den Indischen archipel. Java, het eiland, waar de Nederlandsche kolonisatietalenten den meest vruchtbaren bodem vonden, dat beschouwd wordt als de parel van ons koloniaal gebied, dat het kapitaal oplevert, waar van de renten gebezigd worden tot ontwikkeling van de overige streken in dezen archipel, dat steeds en in alle tijden het uitgangs punt was van den Nederlandschen invloed in deze gewesten, dat eiland moest ook de strategische basis worden voor onze mili taire positie in Zuid-Azië. Deze factoren van tijd tot tijd gedou bleerd door de vrees die bron van het helaas verdwenen batig saldo eens aan een andere mogendheid te moeten afstaan ver oorzaakten de legering van het grootste deel onzer strijdmacht, op het eiland Java. Op dat eiland zelf zien wij die troepen over een groot aantal garnizoenen verdeeld, schijnbaar zonder eenig doel of eenigen sa menhang. Ook hiervan schenkt ons de geschiedenis den sleutel. Ten tijde, toen ons gezag op Java aan een zijden draad hing, toen gedurende 5 jaren in Midden-Java hardnekkig gestreden werd om ons gezag in onze voornaamste bezitting te handhaven, was men verplicht ook nog lange jaren na dien strijd ter consolidatie van dat gezag in dat gedeelte van Java een groot deel van ons veld leger op de been te houden. Door de toen ter tijde minder snelle verkeersmiddelen moest die troepenmacht over vele klei nere ganizoenen worden verdeeld, wilde men in staat zijn op alle punten, waar de bevolking het hoofd weder opstak, tijdig een vol doende troepenmacht aanwezig te doen zijn. Toevallig deed, juist in dien tijd voor het eerst, de vrees voor den B. V. in onze koloniën omzien naar een stelsel van verdedi ging, waardoor men, met meer kans op succes dan in 1811, een vreemden indringer zou kunnen weren. Ook dit stelsel, waarbij Java's verdediging in hoofdzaak aan de centraal-stelling Willem 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 456