429 zoude worden opgedragen, eischte de legering van een groot deel der beschikbare troepenmacht in Midden-Java. Echter was de omstandigheid, dat men rekening bleef houden met eene verdedi ging van onze beide voornaamste havensteden, oorzaak, dat ook dat stelsel van verdediging aanleiding gaf tot verdeeling van het leger over verschillende garnizoenen. Door die verspreide legering werden hoofdzakelijk uit admi nistratieve overwegingen de territoriale commando's geboren, zooals wij die thans kennen. Sedert werden, wel is waar door den drang om de veldtroepen in meer gezonde garnizoenen te lege ren (van welke de keuze van Tjimcihi eenigszins verband hield met gewijzigde inzichten omtrent het verdedigingsstelsel van Ja va), hetgeen door de verbetering der verkeersmiddelen mogelijk was gemaakt, verschillende veldbataljons in enkele groote garni zoenen te zamen gelegerd, doch hiervan werd tot dusverre geen gebruik gemaakt om tevens grootere troepenverbanden in het le ven te roepen. Slaan wij thans een blik op de Europeesche legers. Tot aan de oorlogen der Fransche Revolutie waren in de meeste legers de bataljons vereenigd tot regimenten, de regimenten tot brigades, terwijl de brigades naar behoefte in legerkorpsen wer den vereenigd. De brigade vervulde den rol van „slageenheid", d.i. de eenheid, die nog door een persoon kan worden geleid en sterk genoeg is om in den slag een afzonderlijk gevechtsdoel na te streven. De groote uitgebreidheid, welke het slagveld tengevolge van de voort schrijdende techniek der handvuurwapenen allengs verkreeg, ge paard met het daardoor gewijzigd tactisch optreden der eenheden van hoogere orde, maakte, dat de brigade te zwak bleek om den rol van slageenheid verder te vervullen, nu zij meer en langdu riger in den slag op zichzelve kwam te staan. Hierdoor moest de rol van slageenheid opgedragen worden aan eene nieuw gevormde, krachtiger eenheid, de divisie, welke uit 2 a 3 brigades werd samengesteld. Reeds in de Napoleontische oorlogen treft men de divisie aan als schakel tusschen het leger- korpsverband en de brigade. Over de indeeling dier hoogere eenheden is veel geschreven. Belangrijke organisatorische studies treft men o.a. aan in Lewall

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 457