432 De in den slag zoo onontbeerlijke samenwerking der ver schillende wapens wordt slechts door een innig verband verkregen en alleen door de vorming van dit innig verband in vredestijd wordt de oefening van alle wapens dienstbaar gemaakt aan de opleiding van het geheel. Oefeningen van elk der wapens afzon derlijk de technische uitgezonderd geven nimmer een juist beeld van den krijg en werken slechts het individualisme bij de verschillende wapens in de hand. In den laatsten tijd wordt in de verschillende garnizoenen waar dit mogelijk is meer aandacht geschonken aan de oefe ningen met gecombineerde wapens dan tot nog toe geschiedde. Doch, hoezeer die maatregel van het legerbestuur ook toejuichting verdient, erkend moet worden, dat dit slechts een palliatief kan worden genoemd. Innig verband wordt eerst verkregen, indien de verschillende wapens in de hoogere troepenverbanden zijn bijeen gevoegd onder éénzelfden chef, die voor aller tactische vorming verantwoordelijk is. Eerst dan zullen de verschillende wapens zich zoozeer aaneensluiten, dat één krachtig geheel verkregen wordt en de samenwerking ten allen tijde verzekerd is. Eerst in dat innige verband zal de infanterie o a. leeren, zich bij de ontwikke ling tot het gevecht te voegen naar de hulpwapens, zal de veld artillerie haar tempo leeren regelen naar dat der groote infie. co lonnes, voor hare richtoefeningen over oorlogsdoelen beschikken, zal de cavalerie een object hebben voor haar verkenningen en zul len de genietroepen hun werk afhankelijk leeren maken van den tijd, welken de bevelhebber hen schenkt. Hoewel men nu bij de meeste buitenlandsche legers door de meer geconcentreerde legering in staat is zonder nadeel voor de oefening en eenheid de verschillende wapens eerst in het divisie- verband te vereenigen, zoo moet in ons leger daarentegen ge dwongen door de verspreide dislocatie onzer krijgsmacht de gecombineerde vredesbrigade in het leven worden geroepen, wil men den noodigen samenhang tusschen de wapens verkrijgen en de oefening en vorming, ook en vooral die onzer aanstaande troepen aanvoerders, volkomen tot' haar recht doen komen. Om die redenen uitte ik reeds in 1901 in dit tijdschrift den wensch voor vredestijd uit alle wapens samengestelde brigades te vormen, hoezeer ik ook overtuigd ben, dat de vorming van die

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 460