438 brigades om versnippering onzer véél te zwakke cavalerie en artillerie te voorkomen in het in oorlogstijd te vormen veld leger afkeuring verdient, en hoeveel prijs ik ook overigens stel op eenvormigheid van vredes- en oorlogsorganisatie. Immers, indien men in ons leger in navolging der vreemde legers de divisie 1) zoude wenschen in te voeren als kleinste gecombineerde eenheid, terwijl de beide daaraan ondergeschikte hoogere eenheden zuivere infanterie-eenheden zouden zijn (het regiment van 3 bataljons en de brigade van 6 bataljons) dan zouden wij voor ons leger met zijn 5 te Sumatra gelegerde en zijn op Java over zooveel garnizoenen verspreide veldbatal- Jons nimmer de noodige eenheid en samenhang verkrijgen. On ze 21 veld bataljons zouden 7 regimenten, deze 4 brigades kun nen vormen (indien men b. v. als 8e regiment de in oorlogstijd te mobiliseeren schutterij en hulptroepen beschouwt). Die 4 bri gades waren in te deelen in 2 divisiën, terwijl deze tot een le gerkorps zouden kunnen worden vereenigd. Een dergelijke rege ling zoude in verband met onze dislocatie niet wel kun nen worden doorgevoerd, zonder dat de commandanten der sa mengestelde eenheden door het voeren van een uitgebreid ter ritoriaal gezag nagenoeg geheel aan de troepenoefeningen hunner divisie zouden zijn onttrokken en hun tijd zouden moeten zoek brengen met allerlei inspecties en werkzaamheden van adminis tratieven aard. Een niet te sterke brigade, als kleinste gecombineerde een heid, komt mij het meest wenschelijk voor. Hierbij komt nog, dat wij in Indië, veel meer nog dan bij het Nederlandsche leger, bij eventueele voorstellen tot invoering van verbeteringen re kening dienen te houden met de financieele consequentiën. Al was het alléén om die reden, zoo zouden wij er niet aan kun nen denken een zoo kostbare legerindeeling voor te stellen als bij de buitenlandsche legers is ingevoerd, en zullen wij ons hoogstens tot de invoering van twee eenheden van hoogere orde moeten 1) Hoewel C. in het Augustus-nummer van dit tijdschrift bezwaren tegen de namen brigade" en „divisie" le berde brengt, kan ik deze niet inzien, Ten einde verwarring te voorkomen, zoude men bij de artillerie den naam „divisie" (het verband tusschen twee batterijen) kunnen vervangen door „afdeeling", welke naam, zooals C. opmerkt, ook bij het Ned. leger gebruikelijk is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 461