438 den bouw van een geheel nieuw kampement wel een gezond! terrein, niet al te ver van Soerabaja, zal kunnen worden gevonden- Het 5e bataljon te Semarang valt buiten het brigadeverband. Een escadron ordonnansen, waaraan onze infanterie dringend, behoefte heeft, zoude te Tjimahi kunnen worden gelegerd en met het 2e veldescadron en het ook in dat garnizoen te legeren depot- escadron onder bevel kunnen komen te staan van een majoor. De genietroepen zouden te Magelang of te Tjimahi kunnen worden gelegerd. Mochten overwegingen van politieken aard het doen bezetten van Solo en Djocdja door het 2e depotbataljon verbieden, dan zoude het 7e bataljon eveneens buiten het brigadeverband moeten vallen en zou natuurlijk ook de 2e brigade slechts 3 bataljons kunnen tellen. Het 2e depotbataljon kan dan te Salatiga in garnizoen komen. Bij de geschetste indeeling in brigades vervalt het regiments- verband. De in oorlogstijd af te scheiden infanteriebrigades zijn echter sterker dan in de meeste legers het regiment is 3 bataljons), doch beduidend zwakker dan de infanteriebrigades in die legers (in den regel 6 bataljons). Om die reden is voor ons leger, meer nog dan bij Europeesche, de vereeniging van brigades tot een eenheid van hoogere orde, noodig. Immers, door de reusachtige schrede, die de wapentechniek na den laatsten oorlog deed, zal de slaglinie zich in een toekomstigen oorlog enorm uitbreiden en nog meer dan vroeger zal in de veld slagen van dien oorlog de slageenheid op zich zelve moeten strij den. Yoegt men daarbij het bedekte, vaak moeilijk begaanbare terrein in ons, door weinige verkeerswegen doorsneden, vermoede lijk operatietooneel, de overmacht van den waarschijnlijken tegen stander, de moeilijke leiding van een oorlog tegen een buitenland- schen vijand, veroorzaakt door de vele, en op groote afstanden van elkander gelegen, zwakke punten in het te verdedigen gebied, waar door veelvuldige splitsingen van ons veldleger zullen veroorzaakt worden, terwijl de weinige spoorwegen aan de tijdige concentra tie groote moeilijkheden in den weg leggen, dan blijkt voor ons leger in oorlogstijd de vereeniging van de brigades tot divisiën een onafwijsbare eisch. 1) 1) De beweegredenen, welke de schrijver hier voor het divisieverband aanvoert, komen ons weinig klemmend voor. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 466