439 En voor vredestijd, waar de vorming van divisiën voor de oefe ning van den troep niet noodig is, indien de gecombineerde vredes- brigade mocht worden in het leven geroepen, blijft echter, dooi den eisch om de brigadecommandanten uitsluitend troepenaan voerder te doen zijn, het bestaan van territoriale commando's noodzakelijk. Draagt men nu den divisiecommandanten tevens het territo riaal gezag op, dan komt men aan beide genoemde eischen tege moet. Java zoude kunnen worden verdeeld in twee territoriale af- deelingen, Oost- en West Java, met Batavia en Soerabaja als stand plaatsen voor de territoriale commandanten, ieder bevattende twee brigades, die tot een divisie zouden kunnen worden vereenigd. Deze verdeeling zoude natuurlijk ook voor de hulpdiensten van het leger behooren te worden ingevoerd, hetgeen aanvan kelijk wel met bezwaren gepaard zoude gaan, doch deze zouden m.i. wel zijn weg te ruimen. Als divisiecommandant zoude dienen op te treden een generaal- ■majoor, in wiens staf de chefs der hulpdiensten zouden moeten zijn ingedeeld. Van de Gewestelijke Intendance zoude aan iedere brigade een kapitein-intendant kunnen worden toegevoegd, die b.v. gedurende de grootere oefeningen geheel ter beschikking van den brigade- commandant is. Het toevoegen van een deel van den op te richten transport trein aan elke divisie, of nog beter aan elke brigade, zoude verder aan de troepenoefeningen zeer vele voordeelen kunnen brengen slechts als men die oefeningen, meer dan thans, onafhankelijk van de troepenkampementen kan doen geschieden, zal men de zelf standigheid bij ondergeschikte aanvoerders behoorlijk kunnen ont wikkelen. Ik hoop door deze korte toelichting mijner denkbeelden C. meer dan vroeger te hebben gewonnen, doch houd mij zeer aanbevolen voor eene verdere bespreking zijnerzijds van ditvoor ons leger -betrekkelijk nog braak liggende onderwerp. 1) Weltevreden 29 Sept. 1902. Schutstal van Woudenberg. 1) Ook de redactie zal voor dit onderwerp gaarne de kolommen van het tijdschrift ibcschikbaar blijven stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 467