441 ligt dan ook voor de hand, dat de leverancier op dit artikel enorme winsten maakt. Maar behalve dat de leverancier er een aardige winst bij heeft, zijn er ook anderen, die er partij van trekken. Zoo heel moeielijk is het niet voor oneerlijke fouriers, menagemeesters enz. om, niet tegenstaande alle controle, een deel van de koffie, welke den soldaat toekomt, buiten de kazerne te brengen en daar ten eigen bate te verkoopenEr is echter een zeer goed middel om dit alles voor goed onmogelijk te maken. Bij de meeste compagnieën wordt per man en per dag inge houden 0.01 K.G., zoodat uitgegeven wordt 0.02 K.G-. ongebrande koffie. Die 0.01 K.G. dient om aan 't eind van de maand met andere artikelen te worden uitbetaald, teneinde gelden beschik baar te krijgen tot verbetering van de menage en het aanschaf fen van artikelen, waarvoor 't land geen gelden toestaat, zooals behoorlijke lampen, dweilen enz. De man zou dan ontvangen 0.02 K.G. ongebrand of 0.016 K.G. gemalen en gebrande koffie [hierbij rekenende op 20 pCt. verlies voor malen en branden, wat niet geheel juist is, daar bij mindere kwaliteit en bij niet goed droge koffie dat verlies nog grooter is], maar hij krijgt die hoe veelheid niet, om reden als boven gezegd. Indien men nu tablet ten gemalen koffie van 0.016 K.G. aan den soldaat 's morgens uit gaf tegelijk met z'n ontbijt en goed kokend water, net zooveel als hij verkiest, dan kon hij zelf even zijn koffie zetten, net zoo sterk en slap, als hij dat 't lekkerst vindt. Het groote voordeel zal een ieder dus in het oog vallen 1). Een tweede soort tablet zou ik voor expeditiën en excursiën willen hebben, omdat volgens de tarieven 16 en 20 geen uitbe taling van te min ontvangen hoeveelheden kan plaats hebben, zoodat er ook geen oeconomie behoeft gemaakt te worden. Bo vendien moet de man te velde of op marsch zijn geheele rantsoen van dit artikel hebben, omdat het hem opwekt en beter is dan de jenever, die maar verslappend op de spieren werkt. Die ta bletten moeten dan 0.024 K.G. zwaar zijn. Het voordeel van ta bletten te velde is nu, dat 's morgens niet een afzonderlijke ketel 1). Voor de hospitalen zouden de tabletten niet noodig zijn, doch zou men dezelfde koffie verpakt in blik kunnen gebruiken, omdat in de hospitalen nog al eens wat in de rooien blijft zitten!.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 469