28 stander treft op een punt, gelegen ter hoogte van de heup van den stekenden ruiter. En daar de stekende ruiter zit op een heestje van 1,256 M. (op de schoft, dus op den rug dikwijls van 1,22 M.) volgt hieruit dat de tegenstander, bereden met een paard van minstens 1,40 M. getroffen wordt ongeveer in zijn bovenbeen en bij een grooter paard nog lager! Het mooie verhaal van steken „in borst en onderlijf" kan dus weer tot de holle phrasen gerekend worden. Een compensatie ware te vinden, door in stede van „de sabel horizontaal" aan te geven „de punt der kling gericht op de plaats, die men treffen wil". Doch er is meer aan te merken op den steek van uit de heup. De „grondslag van het onderricht" zegt in 9. „Het is van •overwegend belang, dat de troep voortdurend in de behandeling der blanke wapenen worde geoefend enz. Het schermonderwijs wordt aangevangen met het schermen op den degen". Zeer logisch schijnt het mij, dat, waar veel meer gewicht wordt gehecht aan den steek dan aan den houw, het schermen met den degen, als steekwapen bij uitnemendheid, op den voorgrond wordt gesteld. Doch zeer onlogisch komt het mij dan voor, dat al het geleerde met den degen, dan weer over boord wordt gegooid, waar met de sabel gestoken wordt. Een principieel verschil is n.l., dat met de steken op den degen, de plaats der hand geenszins is te hoogte van de heup De derde les van het voorschrift op de schennoefeningen der Infie. (een voorschrift, waar wij het ook mede moeten doen) geeft op blz. 49 aan: „de arm licht gebogen, zoodat de elleboog onge dwongen naar binnen, ongeveer twee handbreedten van het lijf komt, cle vuist voor en ter hoogte van de rechterborst enz. Dit is heel wat anders dan de hand ter hoogte van de heup. In geen enkel buitenlandsch reglement vinden wij dan ook iets van steken uit de heup. Rusland zegt: die rechte Hand zurn rechten Ohr erhoben, die Spitze der Klinge dahin gerichtet wohin der Stich erfolgen soilZwitserland geeft aandie Faust kommt in die Höhe des rechten Auges zu stehen, Frankrijk schrijft voor „,1a pointe a hauteur de poitrine".

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 46