442 koffie behoeft klaar te staan, want ieder man kan, als 't noodig is, even in zijn eetketel wat warm water koken en is klaar, zoodat in vele gevallen (ja, ik zou haast zeggen „altijd") één kookketel middelsoort per menage minder behoeft meegesleept te worden, vooral als men bovendien theepastilles heefc. Bij kleine patrouilles en wanneer men erg krap in de draagkrachten zit, voere de man zijn tablet zelf mee, evenals zijn noodration. De magazijnmees ter of kwartiermeester te velde heeft nu veel minder last met verstrekking, omdat nu precies kan ontvangen worden, waarop men recht heeft; blikken behoeven niet nutteloos opengemaakt te worden, terwijl 't vervelende en toch al onnauwkeurige af wegen achterwege blijft. Nog een ander voordeel is het, dat het speciale branden en malen met de daaraan verbonden verpakking in blik in de toch al niet te groote magazijnen van de administratie of van den aannemer kan vervallen en daar deze bezigheid in den regel bestemd is voor officieren der Mil. Adm. op plaatsen, waar van hen toch al bijzonder veel gevergd wordt voor zoo'n expeditie, zullen zij meer tijd beschikbaar hebben voor de voornamere zaken. Waar kan men nu die tabletten krijgen? Het antwoord vindt men als titel van dit opstel. Door den directeur, een oud-koffieplanter 1), daartoe in de ge legenheid gesteld, heb ik die inrichting bezichtigd en de wijze van koffiebranden heeft mij zoo getroffen, dat ik naar de pen heb ge grepen om het leger met die inrichting kennis te laten maken. Bij alle tegenwoordige wijzen van branden, hetzij in een ge sloten trommel, die boven een houtvuur draait, hetzij in een open pan, blijft het zilvervlies in den trommel of pan en wordt met de boon samen gemalen, zoodat de koffie eenigszins bedorven is, daar dit zilvervlies niet gunstig op den smaak werkt. Bij de wijze van koffiebranden, zooals hier thans te Malang geschiedt, wordt het zilvervlies, nadat de koffie is warm geworden, geheel verwij derd; hoe dit geschiedt, zullen we straks zien. Een ander nadeel van de wijze van branden in een gesloten trommel of open pan is, dat de pan of trommel niet gelijkmatig warm is en dat niet alle boonen even bruin gebrand worden, 1) Door de plaatsing aan het hoofd der inrichting van een vakman is men in staat om de beste kwaliteiten te leveren, daar die persoon er wel voor zal zorgen, dat koffie gebrand wordt van ondernemingen, die 't gunstigst bekend staan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 470