443 ja, dat de meeste boonen verbranden, zoodat de aroma weggaat. Door het toestel van de Eerste Nederl. Ind. Koffiebranderij nu kan men elk oogenblik controleeren, hoe ver het proces is gevor derd en kan men de boonen dadelijk aan de hitte onttrekken, wanneer men dat wil. Plaat Y geeft den koffiebrander te zien, die door middel van een motor in beweging wordt gebracht en welke laatste tevens de beweegkracht levert voor de andere machinerieën. Mocht de motor defect wezen, zoo kan men zich nog redden met een gewone stoommachine, die onder gewone omstandigheden alleen dienst doet om oververhitte stoom te leveren voor de gasfabricatie. Zooals het toestel nu staat, ziet men door de opengeslagen voor- en zijkleppen een cilinder, waarvan alle wanden geperforeerd zijn. Aan den voorkant ziet men een schuif, die met het daar aan zich bevindende handvat weggetrokken kan worden om een pikol koffieboonen naar binnen te kunnen storten en er weer uit te nemen. Inwendig bevinden zich in dien cilinder schuin ge plaatste ijzeren schoepen, zoodat bij de draaiing de koffie zich gelijkmatig over het geheel verdeelt, wat bij onze gewone koffie- branders niet het geval is. De cilinder heeft alleen tot steun punten de middelpunten der zijvlakken, welke steunpunten elk uit een ijzeren ring bestaan, stevig aan den cilinder bevestigd, en welke ijzeren ringen weer op rollen rusten, teneinde de wrijving en slijtage zoo gering mogelijk te maken. Door die ijzeren ringen (op de lijn ab) loopt een holle buis, die niet kan draaien en waarin aan deze zijde het steekijzer past en aan den anderen kant (dien men hier niet ziet) het gas wordt toegevoerd, terwijl in diezelfde holle buis weer kleine gaatjes zijn, die dienst doen als branders. Wordt nu het toestel in werking gesteld, dan worden alle kleppen gesloten en na eenige minuten ziet men het zilver vlies van de nu warm geworden boonen in den bak vallen (op de lijn cd) onder den eigenlijken brander, doordien de gaten in den cilinder die vliesjes een uitweg hebben gelaten. Door het steekijzer (waarvan men even onder de lijn ab een soort zwengel ziet hangen, in werkelijkheid een stang, die schar niert) kan men nu telkens monsters steken en het proces contro leeren. Na 20 a 25 min. is de pikol gebrand, egaal bruin, de eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 471