444 boon niet meer dan de anderede gasvlam wordt gedoofd dooi de toevoerbuis af te sluiten, het toestel geopend, de schuif weg genomen, den bak (op de lijn cd) verwijderd en alles stort in den grooten ronden bak, dien men voor het toestel geplaatst ziet. In dezen ronden bak ligt een bodem, die weer geperforeerd is, zoodat nu door een in werking gestelde machine alle warme lucht uit de boonen wordt weggezogen en de boon dus niet kan na- branden tegelijk worden de boonen nu door een horizontaal ge plaatst rad met schoepen goed dooreen gewerkt, opdat een gelijk matige afkoeling plaats hebbe. Wil men nu de boonen langen tijd bewaren (b. v. voor scheepsgebruik), dan worden ze gedurende de laatste bewerking nog geglansd door kandijsuiker, want ze zijn nu nog zoo warm, dat die suiker smelt en zich als een beschut tend vliesje om de boonen kan vastzetten. Zijn de boonen voldoende afgekoeld, dan worden ze door een goot e afgevoerd en in den molen gebracht. (Als de fabriek rendeert, dan wordt de proefinstallatie verbeterd en geschiedt alles machi naal: instorten, afvoeren, naar den molen brengen, afwegen enz.) In 15 min. tijds is de pikol zoo fijn en zoo grof gemalen, als men wil, daar de molen met een enkele handbeweging is te verstellen. De capaciteit van deze fabriek is zoodoende 2 pikol per uur of 20 pikol per dag, bij 10 uren arbeid.— Zoodra de gemalen koffie goed koud is, wordt ze verpakt in blik ken (zooals voor Merauke en Soemba heeft plaats gehad), dan wel in dubbele perkamente zakjes; in beide gevallen blijft de koffie een jaar goed. Indien men als eisch zou stellen 6 maanden, zou dat niet te lang en niet te kort zijn. Hoewel de fabriek haar daarvoor bestelde machine nog niet uit Amerika heeft ontvangen, kan men toch reeds tabletten maken, door de koffie hydraulisch samen te persende tabletten worden daarna in perkament gepakt. En nu nog over de gasfabricatie een paar woorden men voert daartoe oververhitte stoom over gloeiende gascokes, zoodat men zuurstof- en waterstofgas krijgt, die te zamen in den brander een temperatuur leveren van 400 a 500° C. Door deze wijze van branden krijgt men gebrande en niet ver brande koffie, terwijl door de verwijdering van 't zilvervlies de kwaliteit er op vooruitgaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 472