445 Uit het vorenstaande moge dus blijken, dat het fabriceeren van goede koffietabletten zit in de wijze van branden en dat daartoe een zeer groote installatie noodig is en dat, wanneer 't leger tot het gebruik van koffietabletten mocht overgaan, daarvan een groot voordeel zou zijn te trekken. Naar mijne meening zou een proefneming wel aan te bevelen zijn, doch die hebbe plaats te Batavia, onder het meer directe toe zicht van den Hoofd-Intendant der Mil. Adm., opdat alle schijn van influenceering door den fabrikant worde weggenomen. Mocht die proef slagen, dan kan uit alle contracten in 3 jaar tijds het artikel koffie verdwijnen. 1) De fabrikant deponeere mon sters van de gewenschte koffie op de bureaux van den Hoofd intendant, den Gewestelijken Intendant te Soerabaja en den kwar tiermeester van het garnizoen te Malang. Deze laatste hebbe het toezicht op het branden en malen, nadat door hem van te voren de rauwe boon volgens monster is goedgekeurd. Die gemalen kof fie koele af in een door dien officier verzegelde kist, terwijl den volgenden dag de persing en verpakking met verzegeling der ta bletten plaats hebbe. De aflevering hebbe plaats aan het garnizoenskleedingmaga- zijn, van waaruit de verzending door geheel Indië geschiedt. Zoodoende zal het Gouvernement goedkoopere koffie dan nu en koffie van gegarandeerd goede kwaliteit koopen, gebrande en niet verbrande koffie aan den soldaat verstrekt worden en blijft er niets aan den strijkstok van derden hangen. Voor den kwartiermeester van het garnizoen en den officier van kleeding zal dit wel een beetje meer drukte geven, daar er met het een en ander nogal tijd gemoeid is, doch dit bezwaar 1) Do fabrikant kan de KG. gemalen, gebrande koffie met inbegrip van tablet- vorming of verpakking in blik voor de hospitalen minstens f 0,20 per KG. goedkooper leveren dan den gemiddelden prijs, waarvoor dit artikel thans is aanbesteed. Bij een erg lage schatting zou 't leger per maand gebruiken 15000 KG. of een besparing geven van 15000 X f 0.20 X 12 13000.— per jaar. Rekent men nu f 10000 voor vervoer en f 6000.aan afschrijvingen, dan geeft dit nog een voordeel van minsten» f 20000. Door zelf de koffie ter branding en maling aan de fabriek te leveren, zou de winst voor 't Gouvernement nog grooter zijn. Een eigen installatie zou voor 't Gouvernement te be zwarend zijn, doordien de aanstelling van ambtenaren, hun pensioenen, hun overtocht naar Nederland bjj verloven en na ontslag, en de duurdere installatie, te kostbaar zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 473