29 - En al is misschien voor den steek uit de heup veel aan te voeren, dan is het leeren schermen op den degen volgens het bestaande voorschrift op de schermoefeningen geen voorbereidende school voor den cavalerist. 168 beschrijft den steek naar den grond Waarom hier het C° is „Omlaag steekt", terwijl 181 zegt „Laag houwt" is mij niet duidelijk. Afgescheiden hiervan is deze steek een onding. Men oordeele: „het bovenlijf, zonder de houding van het paard te storen, zoo veel vooroverbuigen, dat de linkerhandden kam. raakt en hierop rust, de rechterarm benedenwaarts gestrekt, de punt der kling naar voren en 1 d.M. van den grond, het scherp benedenwaarts" enz. Neemt men hierbij in aanmerking, dat onze tegenwoordige sabel een vrij sterke kromming heeft, zoo is het duidelijk, dat het steken met de punt vrijwel een onmogelijkheid is met het scherp naar den grond, daar nu de punt naar boven komt, wel is dit mogelijk met het scherp naar rechts, of naar boven. Vervolgens behandelt het reglement de houwen en parades. Voor de houwen geldt weer de opmerking, dat zij weinig of geen overeenkomst hebben met de in het schermvoorschrift aan gegeven houwen. De parades tegen de sabel komen in het Zwit- sersche en Russische voorschrift niet voorwel in het Fransche, doch daar oogenblikkelijk gevolgd door een „riposte" of na- stoot; de offensieve geest blijft daardoor behouden. 191 beschrijft in „samengestelde bewegingen" eenige gevechts gangen. Uit den aard der zaak behooren deze thuis in een schermvoorschrift, en niet in een Ruiterschool te paard. Zoo noo- dig kan natuurlijk naar het schermvoorschrift verwezen worden- Verder is nog op de steken, houwen en parades zooals het regle ment ze beschrijft, aan te merken, dat de benaming links, rechts, enz. niet altijd aangegeven zijn van uit het oorspronkelijke front, doch soms uit het nieuwe front, waarin de ruiter gedraaid is.. 202 en volgende behandelen de verschillende bewegingen met de karabijn te paard, en zien wij hoe hier in afwijking van de ruiterschool te voet, het laden van de karabijn zoowel geschieden kan uit de houding „op den rug" als uit die „aan den riem." Dit is een wezenlijk voordeel boven de ruiterschool

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 47