455 pauze te houden, om den verdediger gelegenheid te geven zich op gelijke hoogte inet den aanvaller op te stellen, wanneer deze op 500 M. is geko men; twee pauzen dus voor eiken sprong, dien de aanvaller doet. Wenseht men de schietvaardigheid van aanvaller en verdediger te ver gelijken, dan herhale men de oefening met omwisseling der partijen. Het is eenvoudig, afwisseling te brengen in deze oefeningen. De aanvaller laat men nu eens een sprong maken van bv. 200 M dan weer 5 sprongen van 40 M. Hierbij doet zich voor den verdediger de moeilijkheid gevoelen om een doel onder vuur te nemen gedurende zeer korte momenten, terwijl dan zal uitkomen, welke de beste wijze van avanceeren is. Zoo kan de tirailleurlinie versterkt worden door eene afdeeling, die, ter wijl beide partijen het vuur op elkaar onderhouden, door een afzonderlijke groep, die de verdediger heeft doen oprukken, onder vuur wordt genomen. In post B heeft men dan naast de borstschij ven een aantal knieschijven, welke door borstschij ven worden vervangen, zoodra de versterking de tirail leurlinie heeft bereikt en zich neerlegt. Bij de oefeningen op de tweelingposten stuitte men op het volgende bezwaar. De schutters, die in het begin der oefening uitvallen, zijn verder van deelneming daaraan uitgesloten, schieten zoo'n dag dus weinig of niet. Hierin is echter te voorzien, door bv. aan een willekeurig aantal schut ters een kleinere munitievoorraad uit te reiken. Deze vallen uit na dien voorraad te hebben verschoten, terwijl hunne plaatsen ingenomen kunnen worden door de eerst uitgevallenen. Het komt mij wenschelijk voor één der posten grooter te maken dan den andere, om ook de aanvaller, evenals in de werkelijkheid met grooter meerderheid te kunnen laten optreden. Kan de eene post een aantal schijven bergen van bv. één sectie en de andere van 3 sectiën, dan zou een tweede compagnie aangewezen kunnen worden om in de posten 4e schijven te bedienen, om straks als schutters op te treden, terwijl de eerste Compie. de schijven bedient. Op deze wijze vérgelijkt men dan de schiet vaardigheid der compagnieën. Moge het bovenstaande leiden tot een nadere bestudeering van het vraag stuk eneene invoering van tweelingposten op onze schietteireinen. De schijven, bij de tweelingposten in gebruik, zijn die, welke men be schreven vindt in de 6e afl. 1901 I. M. T. fig. 1 plaat 5, aan klampen bevestigd. Yoor zoover mij bekend, zijn bedoelde schijven in Indië niet in gebruik.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 483