456 Het aanschaffen van dit schij venmateriaal behoeft allerminst reden te- zijn, waarom men zon afzien van het gebruik van tweelingposten. Men neme eens een proef met schijven uit dik bordpapier gesneden, ge drenkt in lijnolie (zou klapperolie niet voldoen?). Uit een vel bordpapier van 1 M. bij 1.30 M., dik 5 mM., kostende f 0.65, zijn 13 kopschijven of 8 borstschijven te snijden. Langs een mal als fig. 1 plaat 5 aangeeft, teekent men den omtrek af, terwijl dan met een figuurzaag in korten tijd en met weinig moeite de poppen zijn uit te zagen. Wordt het materiaal vochtvrij opgeborgen, dan zal dit voldoende duur zaam blijken te zijn. H. Lamberts. Draai/bare electrische lamp voor veldgebruik. Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij ons de heer C. Fvan der Spek,. Ingenieur en vertegenwoordiger voor Hed.-Indië van The American Electric Novelty Works (Batavia, Kebon Kadji ^B), ten einde ons in kennis te bren gen met de door ZEdGL geïmporteerde draagbare electrische accumulatoren lampen Voor een oogenblik afziende van het bezwaar aan het gebruik van accu mulatoren verbonden, kunnen wij verklaren, dat de lamp, die de heer van der Spek eenige dagen ter onzer beschikking stelde, in alle opzichten aan haar doel bleek te beantwoorden. Wij noemden hier het gebruik van accumulatoren een bezwaar, omdat wij het oog hebben op een gebruik te velde en het daar zeer zeker een belangrijk nadeel geheeten moet worden, dat accumulatoren slechts een be perkten brandtijd hebben en dat zij het medevoeren van electrische elemen ten met alle daaraan verbonden transportbezwaren noodig maken. Vol deden dan ook in de tropen droge elementen, dan zouden wij nimmer accu mulatoren voor veldgebruik kunnen aanraden, doch de practijk leert helaas, dat droge elementen zonder dat men de redenen daarvan nauwkeurig kent alhier spoedig hun diensten weigeren. Wat de accumulatoren betreft, door The American E. N. W. in hare lampen geleverd, zoo is ons gebleken uit proefnemingen ter zake door den Directeur Ingenieur der Elect. Tram. Mij. genomen, dat deze zeer goed zijn en voor de lampjes, waarbij zij behooren gedurende den aangegeven tijd voldoende stroom leveren. Zij loopen gedurende den brandtijd van de lamp slechts zeer weinig in spanning terug. Daar de ons vertoonde lamp met een brandtijd van ruim 20 uren ons voor het gebruik te velde (als patrouille lantaren enz.) een weinig te zwaar voorkwam, gaf de heer van der Spek ons nog eenige inlichtingen omtrent een door zijne firma geleverde kleinere lamp van korteren brandtijd ('zak lantaarn Eureka). Deze lamp weegt n.l. 1/2 K. Gr. en kan geleverd

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 484