"V Het Algemeen Nederlandsch Verbond. In de 5de aflevering van dezen jaargang maakten wij reeds met een enkel woord melding van de in December 1901 door bet Bestuur van den Groep Nederlandsch Indië van het Algemeen Nederlandsch Verbond uitgegeven circulaire, waarin tot toetreding tot het verbond werd opgewekt en waarin het doel en streven der Vereeniging werd uiteengezet. In die circulaire werd toen reeds voorop gezet, dat aanvankelijk het hoofddoel zou wezen: krachtig mede te werken tot de oprichting en in standhouding van scholen voor voorbereidend of Fröbel-onderwijs. Bij hare circulaire van 25 Sept. j.l.hierachter afgedrukt heeft het Bestuur getoond, dat het sedert de handen krachtig aan het werk heeft geslagen om dit hoofddoel te bereiken. Overtuigd als wij zijn, dat wil ooit de Nederlandsche taal de band worden, die ons Europeanen hier in Indië zal bijeenhouden het drin gend noodig is, dat reeds op zeer jeugdigen leeftijd de kinderen die taal leeren en er zich aan wennen, zich daarvan onder elkander bij hun spelen te bedipnen in stede van het Maleisch, hun door inlandsche bedienden aangeleerd, is het ons een aangename taak de aandacht op dit streven v/h A. N. V. te vestigen. Wij voegen hier nog aan toe, dat het Bestuur er niet in slaagde voor alle plaatsen in Nederlandsch-Indië geschikte adressen voor zijn uitnoodi- ging te vinden. Op verzoek v/h Bestuur richten wij daarom tot hen, die geen uitnoo- diging ontvingen, doch zich niettemin geroepen gevoelen in deze zaak hun bijstand te verleenen, het verzoek zich bij het Bestuur aan te melden, zullende zij zich overtuigd kunnen houden een hoogst nuttig werk te doen. Eedactie. Omstandigheden, waaraan, althans in de eerste tijden, niets te veranderen valt, leiden er toe, dat een niet gering deel der kinderen van Europeanen in Nederlandsch-Indië in de vroegste jeugd slechts zeer gebrekkig Neder landsch leert spreken. Toch is voor die kinderen een grondige kennis van de Nederlandsche taal van het hoogste belang, omdat zij, deze missende, tegenover anderen

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 488