30 te voet, waarin de lading alleen mogelijk is van „aan den riem." Toch lijkt mij de heele lading te paard, zooals deze het regle ment voorschrijft, een nutteloos iets, en wel, omdat bij de lading te paard de karabijn op den voorboom rust met het magazijn en verder door de linkerhand wordt vastgehouden. De karabijn ligt dus vrij wel horizontaal, zoodat laden van de karabijn op 2 gelederen of in colonne te paard een gevaarlijk werk is, wel te verstaan voor de neven- of voorlieden van den man. Men zou dus voor het uitrukken eerst het peloton te paard op één gelid moeten opstellen, en dan laden. Daar nu 202 aangeeft, dat bij op den rug geplaatste karabijn deze in de rust gesteld is, iets wat alleen mogelijk is, bij ge spannen slagveer, lijkt het mij rationeel steeds met geladen kara bijn te doen rijden. Dit laden heeft dan plaats vóór het uitrukken, en wordt hierbij de karabijn vertikaal gehouden, zooals men dit steeds in de practijk ziet geschieden. De heele verhandeling over laden en ontladen kan dus vervallen. Wil men vergen, dat voor het bijzondere geval, dat te paard geladen zou kunnen moeten worden, dit laden gereglementeerd zij, dan antwoord ik, dat het waarlijk niet te veel van een soldaat gevergd is, van hem te eischen, dat hij zijn wapen, dat hij dagelijks in handen krijgt, weet te hanteer en, ook al is de wijze niet tot in kleinigheden aangegeven. Daar, waar verder 218 aangeeft, „dat te paard alleen ge vuurd wordt om een signaalschot af te geven, zooals dit voorkomt in den patrouilledienst, en om bij de verkenning tegen een inlandschen vijand dezen tot terugvuren uit te lokken, waarbij treffen dan bijzaak is" enz. lijkt mij 217, behandelende het vaardig maken, en aangevende het C°. Tasch open Om te vuren vaardig, geheel overbodig. Het „tasch open" is bovendien nutteloos, waar toch slechts een enkel schot zal moeten afgegeven worden. 218 is ten slotte niet juist door alleen de beide bovenaan gehaalde gevallen op te noemen, waarin te paard gevuurd wordt. In de pelotonsschool te paard toch zegt 71 „om te vuren

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 48