472 Het zal noodig zijn uit de reorganisatie-voorstellen nader alles weg te nemen wat maar eenigszins gemist kan worden; want nieuwe stijging van de jaarlijksehe uitgaven voor mil. doeleinden waaromtrent de on- dergeteekende zich veroorlooft te verwijzen naar de bijlagen van de Me morie van Toelichting, betreffende de Indische begrooting voor 1893 moet zooveel het maar eenigszins mogelijk is voorkomen worden, daar op dit oogenblik de middelen niet zouden zijn aan te wijzen om jaarlijks terugkeerende hoogere uitgaven voor oorlogsdoeleinden te bestrijden, wil men niet nuttige en noodige uitgaven in het belang van de oeconomische ontwikkeling der kolonie achterwege laten. En daarvan mag natuurlijk geen sprake zijn. Te noodiger is het de jaarlijksehe uitgaven voor het leger te beperken, omdat de belangen der defensie de eerstvolgende jaren toch nog aan zienlijke eischen aan de schatkist zullen stellen. De bij een aanval op Batavia aldaar te concentreeren troepen zullen een veiligen terugtochtsweg naar het binnenland moeten hebben en al daar, op de hoogvlakte van Bandoeng, zal een complex van magazijnen en werkplaatsen zijn op te richten, die het volhouden van den strijd mogelijk maken. In dien gedachtengang heeft het legerbestuur zelfs voorgesteld eerlang over te gaan tot, de reeds herhaaldelijk in overweging genomen over brenging van het departement van oorlog naar de bedoelde hoogvlakte, wat een uitgave van ruim f 2.000.000 zou vorderen, tegen eene bezuini ging wegens huishuur en huishuurindemniteit van f 76.000 's jaars. De bedoelde overbrenging moet echter, naar de ondergeteekende meent, achterwege blijven, omdat zooals hieronder nader zal worden medege deeld de verdere inrichting en de beveilliging van het etablissement nabij Bandoeng reeds hooge uitgaven zullen vorderen, die op den duur onafwijsbaar zijn. Behalve eene uitgave van f 590.000 voor den bedoelden magazijnsbouw te Bandoeng, zal de uitbreiding van het kampement met het noodige logies voor de hulpwapens nog circa 1.400.000 vorderen, en de afslui ting der accessen tot de hoogvlakte een uitgave van f 840.000, waarvan ruim f 620.000 voor geschut en munitie, het overige voor den aanleg van eenvoudige batterijen, terwijl bovendien door het legerbestuur de wenschelijkheid is betoogd om ook de artilleriewerkplaatsen van Soera- baja naar Bandoeng over te brengen en aldaar nog nadere voorzieningen zijn te treffen voor het bewaren van rookzwak buskruit, tot welk einde op de loopende begrooting reeds f 25.000 werd beschikbaar gesteld. Yoorts is het dringend noodig de kolendepots der staatsspoorwegen van Tjilatjap terug te trekken naar het binnenland en is, door overleg met den dienst dier spoorwegen, een plan voorbereid om de werkplaatsen te Bandoeng zoodanig uit te breiden en te reorganiseeren, dat zij in oorlogstijd als reparatieateliers voor het leger kunnen dienen, terwijl bovendien door den Gouverneur-Generaal, bij herhaling, met ernst is aan gedrongen op de spoedige oprichting van eene militaire bakkerij te Tji- mahi, vooral noodig om zeker te zijn, dat men in oorlogstijd zal kun nen beschikken over een voldoende kern van geschoold personeel tot bediening der veldbakkerijen, die alsdan de troepen zullen moeten voor zien van de tot behoud van de gezondheid zoo dringend noodige brood- voeding.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 500