25.000 100.000 60.000 27.000 60.000 159.000 473 In verband nu met het vorenstaande is in het Ilde hoofdstuk dezer begrooting uitgetrokken, in onderafdeeling 98», een bedrag van f 3000 voor de aanschaffing voor eens van diverse behoeften voor de bakkerij te Tjimahi, welke post in 1904 als de bakkerij is opgericht met f 11.000 zal zijn te verhoogen voor het daarbij telken jare te bezoldigen personeel. In onderafdeeling 108, &2 is voor den bouw en de inrichting der bak kerij f 6400 uitgetrokken en voorts in het belang van de bewaring van rookzwak kruit voor den bouw van oorlogsmagazijnen voor het overbrengen van den steenkolenvoorraad der der staatspoorwegen van Tjilatjap naar Bandoeng voor de wijziging van den ateliers der staatsspoorwegen aldaar voor batterij bouw op de accessen der hoogvlakte. voor kampementsbouw aldaar Tevens is op hoofdstuk I, onderafdeeling 53, een bedrag van ƒ300.000 opgenomen tot aanschaffing van omstreeks de helft van het voor de batterijen op de accessen van Bandoeng vereischte geschut met toebe- hooren. Wat den kampementsbouw aangaat, ligt het in de bedoeling te begin nen met de oprichting van het kampement voor de genietroepen, die thans zeer gebrekkig gehuisvest zijn in een voormalig kampement der infanterie te Magelang. Derwaarts werden die troepen namelijk overge bracht, toen in 1896 de oprichting van een reservebataljon het noodig maakte haar kampement te Malang beschikbaar te stellen voor dat batal jon, dat thans, bij de reorganisatie der garnizoensinfanterie, als nieuw veldbataljon in de normale formatie van het leger werd opgenomen. De bouw van een nieuw kampement voor dc genietroepen zou dus, geheel afgescheiden van hetgeen hierboven omtrent de hoogvlakte van Bandoeng werd gezegd, toch eerlang noodig worden, en daar de nog in overweging zijnde reorganisatie der vestingartillerie in elk geval de in richting van nieuw logies op Java voor dit wapen zal moeten mede brengen, mag niet onopgemerkt blijven, dat de kosten van den kampe mentsbouw eigenlijk niet geheel ten laste komen van het defensieplan, -j Eindelijk is in onderafdeeling' 108, ook nog uitgetrokken een bedrag van 37.000 om een begin te maken met den bouw van een paar een voudige kustbatterijen op Poelo-Wé, een punt dat door zijn gunstige ligging voor het wereldverkeer meer en meer de aandacht trekt, ook als kolendepot, en om die reden voorzien dient te worden van de middelen, die, bij een oorlog tusschen twee bevriende machten, onmisbaar zouden zijn om tegenover aldaar binnenvallende schepen van een der oorlog voerende partijen den eisch der neutraliteit te kunnen handhaven Daar deze batterijen bewapend kunnen worden met door het Departement van Marine beschikbaar gesteld zwaar geschut, dat in Indië werd achterge laten door van daar teruggekeerde verouderde schepen van het auxiliair eskader, zullen aan die bewapening geen noemenswaardige uitgaven ten koste zjjn te leggen. Yoor den hierbedoelden genie-arbeid zal in het geheel 144.000 noo dig zijn, waarvan 81.000 aan gereed geld, het overige aan materialen uit de oorlogsmagazijnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 501