32 „Wanneer de paarden in afdeelingen goed springen (b. v. 4 te gelijk op één gelid) worden ze geoefend afzonderlijk te springen". 237 en volgende reglementeeren de gevechts-oefeningen en zegt deze „Het onderricht zou echter onvolledig zijn, bijaldien de ruiter verder niet degelijk werd geoefend om met eiken steek of houw een bepaald punt te treffen". Ik vind het principe zeer mooi; de wijze waarop de oefening plaats heeft, vrij ongelukkig. Het laten steken naar een kop op een paal en dan liefst da delijk in galop lijkt mij een zoo moeielijke oefening, dat het den ruiters ontmoedigt. Bovendien zijn zoowel in Europa als Indië de paarden als de dood zoo bang voor een paal van 2 M. hoogte, waaraan een houten kruis met vier koppen, die natuurlijk dik wijls vallen. In Frankrijk en Duitschland heeft men dan ook een toestel vervaardigd, waarhij de ruiter op een leeren paard zit en voor werpen zich om hem heen bewegen, moetende hij deze voor werpen treffen. De Fransche en Duitsche illustraties van het vorige jaar toonden afbeelding en beschrijving; de prijs was onge veer f 250. Waar ten slotte onder 4° wordt aangegeven: „Bij de uitvoe ring van den renloop steken en houwen vooral ook naar den grond doen verrichten" zoo verwijs ik naar het Fransche voor schrift, dat aangeeft: „Aux grandes allures et h plus forte raison dans la charge, le cavalier n'a pas a por ter le coup de pointe il se contente de tenir solidement son sabre dans la direction de l'adversaire, la pointe a hauteur de poitrine". Dat reeds in 1871 het Duitsche reglement deze opvatting hul digde blijkt uit de bekende gravure: „Attaque d'un convoi" van den militairen schilder Edouard Detaille, waar wij bij een der figuren op den voorgrond een Duitschen dragonder aantreffen, met de vuist ter hoogte van zijn rechter borst, nagels naar bo ven, arm aan 't lijf en punt der kling horizontaal. 238 bespreekt de slangsgewijze bewegingen. Waar men evenwel over terreinen kan beschikken zoo rijk aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 50