- 40 Yoor ons doel leent zich dan ook beter de Chineesche Boxer opstand, waarin aan Duitsche zijde van het Australische paard gebruik werd gemaakt. Bij het door de Duitsche regeering uitgezonden Oost-Aziatisch expeditiekorps behoorde ook een cavalerie-regiment van 3 es- cadrons. Al dadelijk was besloten, dat dit regiment geen paarden uit Duitschlaud naar China zou mede nemen, daar men vreesde, dat deze paarden door het klimaat en ander voedsel spoedig te gronde zouden gaan. Natuurlijk gold dit bezwaar ook voor de artillerie- en treinpaarden. Amerika en Australië waren de aan gewezen landen om in dit bezwaar te voorzien. In het mid den van 1900 vertrokken 2 remonte-commissiën (ieder uit 2 cavie. officieren en 2 paardenartsen bestaande) naar Sydney en San Francisco en weldra hadden uit die plaatsen de eerste ver zendingen plaats. In 't geheel werden uit Sydney 1300 paarden verscheept in 3 zendingen (1 Aug. 200; 4 Aug. 200; 30 Aug. 900), welke een maand onderweg bleven. Uit San Francisco werden in 4 zendingen respectievelijk 852, 480, 556 en 1162 paarden verzonden, welke in de maand October na een reis van 23 dagen te Taku aankwamen. (Merkwaardig is vooral dit laatste transport van 1162 paarden op één schip. Slechts 61 paarden stierven daarvan onderweg; een zéér klein gedeelte, als men nagaat, dat de meeste dezer paarden nooit in een stal gestaan en regelmatig voedsel geno ten hadden.) De Amerikaansche paarden werden meest voor trekdienst ge bezigd en hebben als zoodanig voldaan. Wat bouw, tempera ment enz. aangaat, konden zij niet in de schaduw staan van de Australische paarden. Dit bleek o.a. overtuigend en practisch, toen bij den terugkeer van het gros der Duitsche troepen naar Europa, de Japansche militaire autoriteiten gaarne de Australi sche paarden wilden opkoopen, maar zelfs geen bod deden naar de Amerikaansche paarden. De Duitsche officieren waren vol lof over hunne tijdelijke Australische dienstpaarden geweest en hoewel zij duurder waren dan de Amerikaansche en men daarover in Duitschlaud aanvan kelijk ontevreden was geweest, verdween deze ontevredenheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 58