572 Immers, ook gedurende het tijdperk der nadering, dus nog in ge sloten formatie, zal men door den invloed van het terrein en de gevechtsomstandigheden den troep al meerdere vrijheid moeten geven, hetgeen door het exercitiereglement, doch eerst in de pun ten 262264, erkend wordt en waar nu het reglement der sectie die gedeeltelijke vrijheid eerst onder het vijandelijk vuur verleent, blijkt dat dezer afdeeling niet alles is geleerd „was der Krieg er- fordert", terwijl haar aan den anderen kant zaken zijn bijgebracht, welke „Auf dem Gefechtsfelde abgestreift" moeten worden. Op bovenstaande commando's marcheert bij den marsch met tweeën het linkergelid (de linkergroep) links-, het rechtergelid (de rechtergroep) rechts op (de manschappen nemen gedurende den opmarsch de bevolen tusschenruimte). De voorste guide is commandant van de linkergroep. Bij den marsch met éénen marcheert het gelid, dat het laatst linkergelid was, links op, de overige manschappen marcheeren rechts op en vormen de rechtergroep. Bij den marsch met vieren heeft men het door toepassing van punt 141 steeds in de hand, dat de nummers in volgorde naast elkander komen. Toch moet naar mijne meening aan die hand having der volgorde al bijzonder weinig waarde worden toege kend, zoodat ik, al kan ik ook vrede hebben met de voorafgaande toepassing van punt 141, er de voorkeur aan zou geven te bepa len, dat bij den opmarsch naar beide zijden uit de formatie met vieren, de linker (rechter) halve dubbelrotten zich achtereenvol gens links (rechts) van de onmiddellijk voorafgaande plaatsen. De tegenwoordige wijze van verzamelen is onnatuurlijk, lastig •en houdt geene rekening met het waarom der beweging: vlug aan sluiten bij den sectiecommandant, in de door hem aangegeven for matie, zonder op de normale plaats te letten, doch gereed tot vuren. Het aangeven der richting is onnoodigdeze moet steeds zijn op den sectiecommandant, die zich vóór zijne sectie beweegt en, in algemeenen zin recht op den vijand aanmarcheerende, verband houdt met de nevenafdeelingen, zorg dragende, dat zijne sectie met de minste moeite en de geringste verliezen vooruitkomt. Hierboven werd het woord „sectieschool" gebezigd, eene uit drukking, die, zooals reeds ter plaatse werd opgemerkt, in het re glement niet voorkomt, hoewel in de punten 132 en 140 gesproken

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 602