573 wordt van de oefening eener als sectie ingedeelde klasse en Hoofd stuk III, derde onderdeel, behalve aan het eerste onderricht der sectie, nog de aandacht wijdt aan de opstelling en bewegingen der sectie, toegepast in het terrein. Waar de samenstellers van het reglement, zooals hieruit blijkt, in voldoende mate hebben gevoeld de noodzakelijkheid van eene eigen, afzonderlijke opleiding der sectie voor het gevecht, waarom dan aan die opleiding niet het relief gegeven, hetwelk hare be langrijkheid vorderde, waarom de sectieschool nog langer gehand haafd als een hoofdstuk met een gedeelte van een ander hoofdstuk van het Exercitiereglement, eerste gedeelte? Eene afzonderlijke sectieschool, zij deze dan als in het Fransche Projet de Règlement slechts een titel van een gedeelte van het reglement, is ook daarom zoo noodig, omdat, zooals reeds werd uiteengezet, de vormen en bewegingen der sectie geheel andere zijn dan die der compagnie. De eerste treedt op en bloc, onder onmiddellijke leiding van haren commandant, lost zich weliswaar in bepaalde gevallen op in twee of meer zelfstandige groepen, doch nimmer over eene zoodanige uitgestrektheid, dat de sectiecom mandant de bewegingen en het gevecht zijner geheele onderaf- deeling niet zou kunnen in de hand houden; de tweede moet zich noodgedrongen oplossen, zich ontwrichten in vier elementen, waar aan de compagniescommandant dikwijls alleen de hoognoodige impulsie kan verschaffen door tusschenkomst van de onmiddel lijke aanvoerders. In tweede plaats kent het reglement althans in der daad alleen de opleiding der sectie in de gesloten orde en het werktuiglijk deel zonder en met gebruikmaking van het terrien van de vorming in de verspreide orde. Dit is eene fout, absoluut in- druischend tegen de individualitiet, welke de sectie zich dooi de verbetering der vuurwapenen heeft verworven. In zich zelf geschikt tot zelfstandig optreden, zal haar door de macht der omstandigheden op het gevechtsveld eene misschien betrekkelijke en tijdelijke, doch zeker verplichte onafhankelijk heid moeten worden toegekendhet voorschrift in punt 202 van het reglement is dan ook naar mijne meening niet te ver dedigen. De sectie in bepaalde gevallen de groep is geworden de

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 603