574 kleinste en eerste gevechtseenheid; de sectieschool moet derhalve, vooral met het oog op het gevecht, worden opgesteld Terecht zegt dan ook het Fransche Projet de Reglement: „L'école de section a pour objet de donner a la section les moyens de manoeuvrer et de combattre isolément et dans la compagnie. L'escouade et la demi-section sont exercées d'après les mêmes principes et a l'aide des mêmes commandements que la section". Er is nog eene reden, welke het toekennen aan de sectie van den rang van gevechtseenheid noodzakelijk maakt en dit is de quaestie van het moreel. Onder het vuur, zoo het moreel der aan voerders, zoo dat der ondergeschikten. Het ligt evenwel voor de hand, dat, waar in het moderne gevecht de manschappen alleen den sectiecommandant zien enhooren, hem de richting zien aanwij zen en het voorbeeld geven, achter hem aansluiten om te trachten voorwaarts te komen in den orkaan van den strijd, zij ook alleen in directe verbinding, in wilsgemeenschap met den sectie comman dant zullen zijn. De sectie is dus ook eene eenheid van moreel en als zoodanig moet haar in een up to date oefeningsstelsel een aandeel worden gegeven, een plaats worden ingeruimd, veel ge wichtiger dan tot nu toe. Naast de detailopleiding van den soldaat men noeme het daaromtrent voorgeschrevene, zoo men wil, soldatenschool—heeft men voor de drie gevechtseenheden logisch noodig eene sectie school, eene compagniesschool, en eene bataljonsschool. Inhoud der sectieschool. Wat moet nu de sectieschool bevatten Aan de hand van de voorafgaande beschouwingen is het duidelijk, dat dit in het alge meen niets anders mag en kan zijn dan de vormen en manoeu vres, welke de sectie met het oog op de nadering en het gevecht noodig heeft en wel flankformatiën, ten dienste van den eersten toestand linieformatiën op één gelid, ten dienste van den tweeden. Het zij hier nogmaals herhaald, dat de strenge scheiding tus- ■schen gesloten en verspreide orde, dagteekenende uit een tijd, toen de bewapening van infanterie en artillerie nog in hare kinds heid was en de strijd in verspreide orde uitsluitend door bepaalde afdeelingen werd gevoerd, moet vervallen. Zij dient alleen om

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 604